Четири дневна работна седмица

06.12.2023, 21:48 2134 30

#20 | 06.12.2023, 21:48
Публикации: 2976 / 397
И какво, недоработка и ИТ има само при СИРВ?
#21 | 07.12.2023, 08:18
Публикации: 726 / 97
Не става дума за недоработка, а най-вече за това , че единствено СИРВ регламентира работата на лицето в часовете, извън тези , посочени в ТД.
#22 | 07.12.2023, 10:40
Публикации: 127 / 22
И какво, недоработка и ИТ има само при СИРВ?
Ами ако няма СИРВ и лицето е по договор на 6 часа и всеки ден работи по 8 часа, то това вече е извънреден труд и ако няма СИРВ и има недоработка това вече е престой по вина наработника и не трябва да му се плаща. Ето това е разликата.
#23 | 07.12.2023, 11:51
Публикации: 2976 / 397
Първо, това което написах е, че трябва да се смята колко са отработените часове и да се намали  работното време съответно.

Къде съм написала, че лицето трябва да е на 6 часа и да работи 8?

Тук не се говореше лицето да работи всеки пон-четв (включително и празници, което вече ще наложи СИРВ), а се питаше може ли да работи от пон-четв. Ако аз не съм разбрала изначално въпроса на питащата, това е друг случай.

ИТ изначално е забранен, това че някой е на СИРВ не го прави позволен.
А дали престоя е по вина на работника, ако няма СИРВ, това ще си го защитавате през Инспекция, защото аз не съм съгласна.

В допълнение:

чл. 66
Трудовият договор съдържа данни за страните и определя:
8. продължителността на работния ден или седмица.

Чл. 138. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишен текст на чл. 138 - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Страните по трудовия договор могат да уговарят работа за част от законоустановеното работно време (непълно работно време). В тези случаи те определят продължителността и разпределението на работното време.

Къде в чл. 138 ви е забранено да разпределите работното време от понеделник до четв?

#24 | 07.12.2023, 13:14
Публикации: 9370 / 1574
Не зная дали правилно съм разбрала Pupeshche, че в ТД може да се запише "работно време от 8 до 18,30 ч (10 часа + обедна почивка) от понеделник до четвъртък"
40 часа седмично, има поне 12 часа междудневна почивка... Не виждам проблем.
Според мен идеята на въпроса за четиридневната работна седмица е друга - да се работи 4*8.
Както вече писах, според мен чл.114 е подходящ. Проблемът е в "непълния" осиг.стаж (ако за работника е проблем, де)
Що не си направят стандартен ТД пет дни по 8 часа и от първия работен ден работникът да си подаде една молба за неплатен отпуск всеки петък (работен петък)? 30 петъка ще се зачетат за стаж по КТ, още 4 влизат в платения отпуск, като добавим Разпети петък и още някой друг празник, ще останат 15-16 р.д незачетени за стаж.
Пък заплатата може да се уговори с взаимно изгоден размер
#25 | 07.12.2023, 13:24
Публикации: 2976 / 397
Х-че, почти това имах предвид :)
Имах предвид договор на 7 часа и в договора да пише от Х до Х с Х мин почивка за хранене, от пон до петък. Ако има недоработка, тя си е за наша сметка. ИТ мисля, че е малък шанса да има.

Честно казано, аз бих пуснала човека на 8 ч./5 дни и не бих искала да идва в петък, щом е такава уговорката, но това не е приложимо за навсякъде.
#26 | 07.12.2023, 16:59
Публикации: 2976 / 397
 от пон до петък. -- от пон до четв имах предвид
#27 | 07.12.2023, 17:17
Публикации: 127 / 22
Първо, това което написах е, че трябва да се смята колко са отработените часове и да се намали  работното време съответно.

Къде съм написала, че лицето трябва да е на 6 часа и да работи 8?

Тук не се говореше лицето да работи всеки пон-четв (включително и празници, което вече ще наложи СИРВ), а се питаше може ли да работи от пон-четв. Ако аз не съм разбрала изначално въпроса на питащата, това е друг случай.

ИТ изначално е забранен, това че някой е на СИРВ не го прави позволен.
А дали престоя е по вина на работника, ако няма СИРВ, това ще си го защитавате през Инспекция, защото аз не съм съгласна.

В допълнение:

чл. 66
Трудовият договор съдържа данни за страните и определя:
8. продължителността на работния ден или седмица.

Чл. 138. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишен текст на чл. 138 - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Страните по трудовия договор могат да уговарят работа за част от законоустановеното работно време (непълно работно време). В тези случаи те определят продължителността и разпределението на работното време.

Къде в чл. 138 ви е забранено да разпределите работното време от понеделник до четв?
Да, забранено е да се разпределя работното време от понеделник до четвъртък, защото страните могат да уговорят работа за част от работното време , например 7 часа работно време за всеки един РАБОТЕН ден. И в тези случаи те определят продължителността и разпределението на работното време . Това означава, че ако определят продължителност от 7 часа, то всеки работен ден при подневно отчитане на работното време лицето трябва да отработва 7 часа. Разпределение на работното време означава - колко почивки ще има и с каква продължителност и кога ще бъдат, а не седмичните часове да бъдат разпределени в по-малко работни дни. И ако при това положение / подневно отчитане на работното време, без СИРВ  и договорено работно време 7 часа/дневно/ лицето е работило 8 часа през един работен ден то вече има 1 час извънреден труд! Аз не бих процедирала по този начин, а вие ако искате си разпределяйте по този начин работното време в ТД в четири или три дни седмично - ваша работа.
#28 | 08.12.2023, 09:47
Публикации: 2976 / 397
Така, всеки процедира както намери за добре.
Не разбирам защо толкова се палите. В спора се ражда истината :)
Весели празници от мен
#29 | 08.12.2023, 12:00
Публикации: 127 / 22
Така, всеки процедира както намери за добре.
Не разбирам защо толкова се палите. В спора се ражда истината :)
Весели празници от мен

Защо пък решихте, че се "паля"? Просто, това, което твърдите, не е вярно и не е правилно и законосъобразно, това е. Весели празници и от мен. :)
#30 | 08.12.2023, 12:27
Публикации: 2976 / 397
Защо пък решихте, че се "паля"? Просто, това, което твърдите, не е вярно и не е правилно и законосъобразно, това е. Весели празници и от мен. :)
Напълно възможно е да греша. Човек се учи, докато му е важно :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група