Самоосигуряващо се лице, което работи и на трудов договор в друга фирма

12.12.2023, 17:05 811 2

12.12.2023, 17:05
Публикации: 9 / 1
Здравейте, ще Ви бъда благодарна ако ме насочите в решение на казуса ми:  Синът ми работи в нашата фирма, където е осигурен II-ра категория на ТД. Счетоводител съм, но 15 г. се откъснах от това, и сега много трябва да наваксвам. Та -  1. На 27 Ноември  учредихме  ЕООД, чийто управител и собственик е той. На 29,11 т.г излезе и регистрацията му по ДДС. Въпросите са ми: Това, че вече му е излязла и регистрацията по ДДС  означава ли, че е започнал дейност и това, че  трябва да му подам  декларация по ДДС - макар и нулева? 2. Две декларации ли трябва да подам в НАП - една за започване на дейност и  една, че ще се осигурява като СОЛ?
#1 | 12.12.2023, 21:15
Публикации: 9374 / 1575
1. Зависи защо сте се регистрирали ро ДДС. Може да е "начало на дейност", може да не е. Зависи как могете да се аргументите.
2. Декларацията е една. В нея се посочва а) началото на дейност, б) началото на самоосигуряване,  в) измбор на рисковете, за които ще се осигурява. Декларацията може да се подаде и само за една от точките.
Съвети: 1. Прочетете НООСОЛБГРЧМЛ
 2. Изтеглете една декларация за регистрация на СОЛ  (ОКД5) и вижте какво съдържа.
3. Преценете дали собственика упражнява дейнод или не, както и каога е започнал дейност
#2 | 13.12.2023, 10:22
Публикации: 9374 / 1575
А "нулева" СД по ДДС  трябва да подадете
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група