Болничен преди майчинство с граждански и 2 трудови договора

19.12.2023, 22:23 279 0

19.12.2023, 22:23
Публикации: 1 / 0
Здравейте,
Имам следния казус и се надявам някой да може да ми помогне:
Със съпругата ми очакваме дете (терминът е на 21.05.2024, което означава, че тя може да излезе в отпуск по майчинство на 06.04.2024). Съпругата ми има трудови взаимоотношения с 2-ма работодатели, като към тях има сключени следните договори:

Работодател 1:
Срочен трудов договор, изтичащ на 27.03.2024
Граждански договор, който продължава и след 21.05.2024

Работодател 2:
Безсрочен трудов договор.

В момента обсъждаме варианта да излезе в болничен през януари 2024 и да продължи с болничните до отпуска по майчинство, но възникват твърде много въпроси, на които не откриваме отговора, като например:

1. Ако излезе в болнични, които да продължи до отпуска по майчинство, това ще повлияе ли негативно по някакъв начин на обезщетението, което ще получава в тези 410 дни от отпуска по майчинство и ако да - как точно?
2. Трябва ли гражданския договор да бъде прекратен преди тя да излезе в отпуск по майчинство? Нека се има предвид, че декларираният доход от този граждански договор е по-висок от минималната работна заплата (четох някъде, че това имало значение).
3. Срочният трудов договор към работодател 1 е сключен по проект, срокът за изпълнението на този етап от проекта изтича на 27.03.2024 и съответно договорът не може да бъде продължен. Фактът, че договорът е по проект с фиксиран краен срок, оказва ли някакво влияние върху възможността ѝ да излезе в болничен или върху размера на обезщетението за болест?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група