Дан.обл. за деца за 2023 - чрез работодателя и чрез ГДД от един родител

03.01.2024, 13:37 859 4

03.01.2024, 13:37
Публикации: 6 / 0
Здравейте,
Може ли родител, който е ползвал дан.обл. по пл.22в за 1 дете  за 2023 г. през основния си работодател към 31.12, да подаде ГДД чл. 50, за да ползва и за второ дете. През основния работодател вече е направено год.изр. на ДОД и там е посочено 1 дете, с идея явно за другото дете да се ползва от другия родител... Но сега пита служителката дали може тя да подаде ГДД за другото (а не другият родите). Имаше достатъчно облагаеми доходи за 2023 и за двете деца, не е нов служител и няма представена бележка за други доходи, мисля че няма и Граждански договори. Не знам и как би отбелязала и подала декларацията чл.22в - дали с двете деца вътре попълнени, а по служебната бележка да се види че е ползвала за 1 дете. Не съм имала такъв случай, да не е от другия родител, не го виждам и като описана възможност за 1 дете през раб/ля, за 2-то с ГДД. Ще съм благодарна ако споделите ако имате опит
#1 | 04.01.2024, 10:59
Публикации: 184 / 22
не може и през работодателя и с ГДД , но не виждам защо да не може да коригира декл. при работодателя щом има достатъчно доход и за двете деца .
#2 | 04.01.2024, 11:06
Публикации: 11974 / 2191
Да помислим хипотетично за следната ситуация - лицето има доход при работодателя си, който ще му стигне за ползване на данъчно облекчение за едното дете. Има обаче и други доходи / извънтрудови / , с които може да "покрие" и второто си дете като данъчно облекчение. Естествено, че това ще стане с ГДД.
Според мене не би трябвало да има никакъв проблем да се ползва облекчение за две деца и чрез работодател и чрез ГДД.
#3 | 04.01.2024, 12:06
Публикации: 9374 / 1575
Според мене не би трябвало да има никакъв проблем да се ползва облекчение за две деца и чрез работодател и чрез ГДД.
Подкрепям. Още повече че в Прил.10 може да се отбележи, че при работодателя е ползвана част от облекчението
#4 | 04.01.2024, 13:26
Публикации: 1705 / 207
В Приложение 10 не слагате отметка, че сте ползвали облекчението в пълен размер през работодателя.
Размерът на ползваното облекчение през работодателя се отбелязва в Част IX от приложението.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група