Право на обезщетение при пенсиониране

04.01.2024, 15:44 717 3

04.01.2024, 15:44
Публикации: 1 / 0
Здравейте! Имам следния въпрос: Лице, което работи във фирмата ни от 01.06.2000 г. е с прекратен трудов договор на 26.01.2009 г. и придобито право на пенсия и с пропуснато изплащане на обезщетение в размер на две брутни заплати.Същото лице е назначено отново по трудов договор във фирмата ни на дата 03.02.2009 г. и напуска на 05.01.2021 г. Днес 04.01.2024 г. получаваме заявление за изплащане на обезщетение в размер на шест брутни месечни заплати.
Фирмата ни има ли законово основание за изплащане на същото обезщетение в размер на шест брутни заплати?
Благодаря предварително на отзовалите се!
#1 | 04.01.2024, 17:23
Публикации: 266 / 67
Е, нали обезщетението не изизплатено. Плащате го сега и в размера, който му се полага сега
#2 | 05.01.2024, 09:27
Публикации: 11974 / 2191
Фирмата ни има ли законово основание за изплащане на същото обезщетение в размер на шест брутни заплати?

Здравейте,
попаднах преди време на един материал, в който може да намерите някаква подсказка за Вашето питане. Аз лично смятам, че отговорът на питането Ви е не, но изчакайте и други колеги с повече опит в това отношение. :smile1:

Вижте този линк
#3 | 05.01.2024, 10:38
Публикации: 4400 / 737
Като единствено основание за написаното в статията намирам едно "-то" в израза "При прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия...", което подсказва, че се отнася за конкретно трудово правоотношение.

Друга подобна чуденка ми е дали това обезщетение се плаща и при прекратяване на допълнителни ТД, ако има такива, наред с основния. Тук някакъв аргумент за "не" би било това, че времево първо се прекратява основният и на това основание след това се прекратява допълнителният ТД, а е казано, че обезщетението "може да се изплаща само веднъж". В случая вече (теоретично) е платено по основния ТД.

А ако първо се прекрати по допълнителния (а основният остава) плаща ли се по допълнителния ТД?!?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група