Майчинство, ЕООД и осигуровки само за фонд "Пенсии"

25.01.2024, 12:11 335 2

25.01.2024, 12:11
Публикации: 5 / 0
Здравейте,

Управител в ЕООД съм, със скромни постъпления (недостатъчни да покрият осигуровки и възнаграждение на втори човек). Живот и здраве ми предстои майчинство през лятото и обмислям варианти как да получавам пълно обезщетение и същевременно да не загубя бизнеса си, неработейки.

На няколко места срещам долунаписаното, но ми изглежда съмнително като информация. Има ли такава опция, наистина? Или това важи само за осигуряване без упражняване на дейност?

"Възможности за работа по време на майчинство
Друга възможност за получаване на обезщетението, което се полага по чл. 50, ал. 1 и чл. 53 от КСО, е ако майката регистрира фирма и внесе в НАП декларация, с която известява, че ще плаща осигуровки само за фонд "Пенсии". Така тя ще продължи да взима финансова компенсация до навършването на 2 години на детето."
#1 | 25.01.2024, 12:31
Публикации: 9382 / 1579
Нека и колегите кажат, но мисля, че цитираната от Вас възможност е допустима, но ако започнете дейност по време на майчинството.
Проблемът при Вас е, че може да смените начина на осигуряване от "пенсия+ОЗМ" в "само за пенсия" до 31.01.2024г, а смените ли го сега, на 45-ия ден преди термина няма да сте осигурена за ОЗМ и няма да имате право на болничен за бременност и раждане.
Е, ако основният Ви доход е от друго място по трудов договор, тогава може  и да стане със смяната на вида осигуряване
#2 | 25.01.2024, 16:52
Публикации: 5 / 0
Благодаря за уточнението! Определено не бих рискувала да си прекъсна осигуряването :good: за съжаление не се осигурявам другаде, така че май ще трябва да спра дейност.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група