Регистрация ддс

06.07.2012, 16:07 9576 7

06.07.2012, 16:07
Публикации: 9 / 0
Здравейте !
Самоосигуряващ се, професия програмист,извършва разработка на уебсайт за фирма извън ЕС (трета страна), следва ли да се регистрира по ДДС. В самото начало, или при оборот 50000 лева, или въобще не следва да се регитрира ?
#1 | 06.07.2012, 19:06
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,

Вие сте данъчно задължено лице:
Скрит текст :

Извършвате доставка на услуга в трета страна. Дали трябва да начислите или не ДДС зависи от мястото на изпълнение на услугата, което е определено от закона в зависимост от това, дали получателят на услугата е данъчно задължено лице по следния начин:

1. Когато получателят на услугата е данъчно незадължено лице, мястото на доставка на услугата е мястото на независима икономическа дейност или постоянният адрес на досавчика (чл. 21, ал. 1 от ЗДДС)
Скрит текст :
В този случай доставката е облагаема на основание чл. 12, ал. 1 от ЗДДС и при достигане на оборот от 50 000 лв. Подлежите на задължителна регистрация по чл. 96, ал. 1 от ЗДДС.
Скрит текст :

2. Когато получателят на услугата е данъчно задължено лице, мястото на доставка на услугата е, най-общо казано, адресът на получателя на услугата.(чл.21, ал.2 от ЗДДС)
Скрит текст :
В този случай на основание чл. 86, ал.3 от ЗДДС не се начислява ДДС, но пак подлежите на регистрация по чл. 97а, ал.2 от ЗДДС:
Скрит текст :

#2 | 06.07.2012, 19:52
Публикации: 6403 / 1130
 В този случай на основание чл. 86, ал.3 от ЗДДС не се начислява ДДС, но пак подлежите на регистрация по чл. 97а, ал.2 от ЗДДС:
Скрит текст :
Извинявайте, това последното, което съм подчертала, не се отнася до вашия случай, защото касае само предоставянето на услуга в друга държава членка. :blush:
#3 | 06.07.2012, 20:01
Публикации: 9 / 0
Здравейте!
Много благодаря за своевременния и изчерпателен отговор !
НО отново искам да попитам, нещо се обърках с информацията !

Въпросът ми е: Самоосигуряващ подлежи ли на регистрация по ЗДДС в България при достигане и надвишаване на оборот от 50 000 лв. при условие, че този оборот е само и единствено от сделки с канадска фирма?
Как трябва да тълкувам Закона за ДДС ? Какво бихте казали за моето тълкуване ?

Мястото на доставка в случая се определя от чл.21 ал.2 от ЗДДС. Канадската фирма е данъчно задължено лице и мястото ще бъде там, където тя е установена.
Така, че мястото на доставка ще е извън страната и доставката ще бъде необлагаема /чл.12
Доставките с място на изпълнение извън страната се изключват от оборота за регистрация по чл.96, затова мисля, че не  подлежа на регистрация по този член.

При извършване на доставки по чл.21ал.2 извън Европейската общност мисля, че не  подлежа на регистрация по чл.97а ал.2
И в случая съм доставчик, а не получател на услуги.


Подлежа ли на регистрация по ЗДДС ?
И ако съм пропуснала срока,каква е санкцията ?
Благодаря предварително !
#4 | 07.07.2012, 13:06
Публикации: 6403 / 1130
Правилно си тълкувате всичко. :thumbup:
Аз съм в грешка. Така става, като човек се гмурва в ЗДДС в тая жега, вместо в басейн. :smile1:
Основното при вас е, че не подлежите на регистрация по ЗДДС, защото не формирате облагаем оборот. В него не се включват доставките, по които платец на данъка е лицето получател съгласно чл. 82, ал. 2 и 3 от ЗДДС.
Като издавате фактури към канадската фирма, посочвайте това основание за неначисляване на ДДС -  не се облага с ДДС в България, съгласно чл.86, ал.3 и във връзка с чл.21, ал.2.

#5 | 07.07.2012, 23:38
Публикации: 9 / 0
Много Ви благодаря! Благодаря ,че ми отговорихте веднага,а не изчакахте работната седмица !
Затова Ви пожелавам да се гмурнете в морето,или най малко в басейн,в най скоро време !
Хубави и приятни летни дни !
#6 | 10.07.2013, 10:40
Публикации: 1 / 0
Здравейте! Имам аналогичен случай, но фирмата получател на услугата е с постоянен адрес в UK, но с регистрация в Доминикана. Физическото лице подлежи ли на регистрация по чл.97а?
#7 | 15.07.2013, 18:20
Публикации: 129 / 7
Вие предоставяте услугата в страна членка и трябва да се регистрирате (независимо, че фирмата е регисрирана В трета страна)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група