Започване на дейност ръчно изработено

08.02.2024, 21:26 466 7

08.02.2024, 21:26
Публикации: 9 / 0
Здравейте, искам да започна да извършвам вид дейност като изработване и продаване на ръчно изработени изделия - сувенири,  картички, покани. Също така изготвяне на парти украси и декорация на тържества. Отделно в същото помещение искам да обособя кът за маникюр.
Нямам регистрирана фирма. Нямам магазин, но разполагам с помещение в домът си , което ще обособя като ателие. Имам ТЕЛК 60%. Който през август ще падне на 50% и ще стане пожизнен.
В момента работя на 8 часов трудов договор, дейността която искам да извършвам ще е през почивните дни като допълнителен доход.
Въпроса ми е като самоосигуряващо лице ли трябва да се регистрирам и да си плащам осигуровките и ако имам продажби как се отчита дохода от тях, какъв данък се плаща и кога?

Кой е по-добрият и по-лесен вариант - да бъда самоосигуряващо се лице или да регистрирам фирма, занаят ?
#1 | 08.02.2024, 21:51
Публикации: 9370 / 1574
За да бъдете самоосигуряващо се лице първо трябва да имате основание за това - съдружник или собственик на фирма, регистрация като свободна професия  или като занаятчия...
Нямам представа дали може да се регистрирате като занаятчия който прави манкюр, картички и декорации едновременно. Може би е по-добре да се регистрирате кано свободна професия с различни дейности. Или да си регистрирате фирма. Фирмата е по-изгодна ако разходите са над 25%от приходите, ако печалбата е над МРЗ месечно, ако дейността не е патентна, ако... абе вариатни всякакви.
#2 | 08.02.2024, 22:01
Публикации: 9 / 0
Да точно варианти всякакви, затова питам тук кой би бил най добрият в моят случай .
#3 | 08.02.2024, 22:11
Публикации: 4400 / 737
Най-първо си направете оценка колко приходи очаквате да имате на месец, и то песимистичния вариант. От тази оценка ще зависи дали си заслужава дейността, защото има разходи, които си вървят независимо от евентуалните приходи.
#4 | 08.02.2024, 22:26
Публикации: 9 / 0
Няма как да сметна дохода предварително, но пък искам да е по някакъв начин законно, а не в един момент да ми звъннат от НАП.
В една група за ръчно изработени подаръци четох че повечето момичета просто си декларират дохода в края на годината.
#5 | 08.02.2024, 22:38
Публикации: 9370 / 1574
С ТЕЛК 50и над 50 процента ще имате облекчение за дохода като физическо лице, в това число като ЕТ, свободна професия, занаятчия. Естествено до размера на остатъка от облекчението, което не е ползвано по ТД.
Ако сте пенсионер (вкл. с инвалидна пенсия) като самоосигуряващо се лице можете да изберете да се осигурявате само здравно и да икономисате 19.8% или 24,3% осигуровки

"Просто декларират дохода в края на годината" Може. Но би трябвало да се декларира като доход от търговска дейност без регистрация като ЕТ. Данъкът е 15% от печалбата, дължат се осигуровки, подава се отчет в статистиката.... По мое мнение не е много удачно.
#6 | 08.02.2024, 22:50
Публикации: 9 / 0
С ТЕЛК 50и над 50 процента ще имате облекчение за дохода като физическо лице, в това число като ЕТ, свободна професия, занаятчия. Естествено до размера на остатъка от облекчението, което не е ползвано по ТД.
Ако сте пенсионер (вкл. с инвалидна пенсия) като самоосигуряващо се лице можете да изберете да се осигурявате само здравно и да икономисате 19.8% или 24,3% осигуровки

"Просто декларират дохода в края на годината" Може. Но би трябвало да се декларира като доход от търговска дейност без регистрация като ЕТ. Данъкът е 15% от печалбата, дължат се осигуровки, подава се отчет в статистиката.... По мое мнение не е много удачно.


Да пенсионер съм с инвалидна пенсия, в случая ако регистрирам ЕТ , ще трябва да заплащам само здравни осигуровки? Ами ако прекратя трудовият договор и си оставя само моето ЕТ, какво би следвало да плащам ?
#7 | 09.02.2024, 00:14
Публикации: 9370 / 1574
Ами ако прекратя трудовият договор и си оставя само моето ЕТ, какво би следвало да плащам ?
Същото. Освен ако заплатата по ТД не е била 3750 лв и нагоре. Е, тъй като няма да имате друг доход, цялото данъчно облекчение заради ТЕЛКа ще ползвате изцяло за дохода като ЕТ.
Същото ще е, ако работите като свободна професия, занаятчия, собственик на ЕООД. Разликата е само в начина на определяне на данъчната основа и осигурителния доход.
Според мен  най-неудачната форма за осъществяване на стопанска дейност е ЕТ. Предпочитам свободна професия или ЕООД
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група