Физическо лице, регистрирано по чл. 97а от ЗДДС - изготвя ли се ГФО?

16.02.2024, 10:50 932 11

16.02.2024, 10:50
Публикации: 12 / 2
Здравейте!

Интересувам се от следния казус:
Физическо лице, току-що регистрирано по чл. 97а от ЗДДС, което ще отдава за нощувки стаи и ще използва услугите на Booking.com, като именно за това е регистрацията по чл. 97а от ЗДДС, ще подава месечни справки-декларации с 20% ДДС само върху комисионните на Booking. Няма да подава дневник покупки, тъй като няма право на данъчен кредит...

Следва ли физическото лице да подава годишен финансов отчет - ГФО?
При положение, че лицето няма активи, няма нищо, само една лична банкова сметка, по която ще постъпват сумите от Booking, какъв ще е този ГФО, трябва ли и декларация по чл. 92 от ЗКПО.
Лицето до момента е подавало Годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.

Ще Ви бъда много благодарен, ако някой внесе известни разяснения!
#1 | 16.02.2024, 11:32
Публикации: 247 / 41
Доходите му не продължават ли да се облагат по ЗДДФЛ? Той си остава физическо лице /не е ЕТ, камо ли някаква форма на търговско дружество/, нали така?
#2 | 16.02.2024, 12:30
Публикации: 12 / 2
Да, физическо лице си остава. НЕ е регистриран ЕТ!
Взет е обаче номер по булстат - 181... и касов апарат, в случай, че има нощувки, плащани в брой - общината изиска наличието на касовия апарат, за да издаде категоризацията.
Но не е ЕТ! Води си се трите имена и този булстат.

И ще дава две стаи, на мястото където живее, като Букинг ще му превеждат средствата от нощувките по личната му банкова сметка.

Притесни ме тази информация в една счетоводна кантора:
http://bqlden.com/booking.html

Малко по-надолу пише:
"И при двата вида ДДС регистрация имате задължение за подаване на:
- месечна справка декларация по ДДС. виж тук
- годишен финансов отчет ГФО. виж тук
- осигуряване в дружеството. виж тук"

#3 | 16.02.2024, 16:41
Публикации: 11 / 1
ако в съответствие с § 1, т. 87 ДР от ЗТ  обитава жилището, в което извършва дейността не се счита за търговец на основание на чл. 2, т. 3 от ТЗ, както и на основание на чл. 113, ал. 2 от ЗТ  и се облага по реда приложим за доходи по договор за наем, регламентиран в чл. 31, 32 и 44 от ЗДДФЛ, разгледан в т. 1.
а след като не се счита за Търговец, то не води счетоводство и не подава ГФО.
#4 | 16.02.2024, 18:30
Публикации: 12 / 2
Да, именно. Точно така е. Лицето живее на адреса, на който отдава стаите и адреса му по лична карта е същия. Затова знаех, че няма да се води счетоводство.
Но информацията в тази счетоводна кантора ме разколеба.
#5 | 16.02.2024, 20:56
Публикации: 12 / 2
Категоризацията на стаите от общината оказва ли влияние за това да се съставя ГФО?
Защото лицето има категоризация "B" за стаите.
#6 | 18.02.2024, 12:13
Публикации: 45 / 1
Използвам темата да задам следния въпрос -

СОЛ има две дейности - отдаване на стаи под наем като физическо лице и консултантски услуги.
През годината се осигурява върху минимален осигурителен доход за СОЛ.
Следва ли да изравнява осигуровки и върху дохода от наем /за която дейност заплаща патент/,
ила само върху дохода от  консултантски услуги?
#7 | 18.02.2024, 12:19
Публикации: 9371 / 1574
Това "отдаване на стаи под наем като физическо лице" ми прилича на стопанска дейност "за която дейност заплаща патент". Не виждам причина доходът от тази стопанска дейност да не е осигурителен доход и да не влиза в годишното изравняване.

ПП Изчакайте и друго мнение, защото може и да бъркам

#9 | 19.02.2024, 09:00
Публикации: 12 / 2

Точно от този текст...

"Изключение! В случай че като физическо лице извършвате хотелиерски услуги чрез предоставянето на стаи в обитаваното от Вас жилище, включително чрез онлайн платформи, Вие не сте търговец по смисъла на ТЗ. В тези случаи, ако не отговаряте на условията за облагане с патентен данък, доходите Ви ще се облагат с 10 на сто данък върху общата годишна данъчна основа, по ред идентичен с прилагания за доходите от наем и съответно ще се декларират в Приложение № 4 на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ."

...вадя извод, че в моя случай лицето не се води търговец по ТЗ и би трябвало да не подава ГФО, а стандартна годишна данъчна декларация по ЗДДФЛ, чл. 50.  А и в моя случай вече е платен патентен данък за първото тримесечие, така че би трябвало да имаме следните данъци:
1. Патентен данък
2. Туристически данък ежемесечно
3. ДДС 20% само върху Booking комисионните такси  и
4. ГДД по чл. 50

Някой по-запознат колега споделя ли това мое заключение?
#10 | 19.02.2024, 09:13
Публикации: 11974 / 2191
Да обясня нещо :
Да изготвяте ГФО и да "подавате" ГФО са две различни неща. Има търговци, които изготвят ГФО, но не "подават " такова. За тази цел си има Закон за счетоводството , където пише кой и какво. Това, че не се "водите" търговец принципно не е критерий за изготвяне/подаване на ГФО. В конкретния Ваш случай не изготвяте и не "подавате", но не защото не сте търговец. Не са търговци и ЮЛНЦ. За специализирана консултация не търсете отговори във форуми, а се ангажирайте с някой счетоводител да Ви разясни нещата и да се придържате към тях вместо да търсите потвърждения на Ваши съждение кога правилни, кога не. И текстовете от сайтове на счетоводни кантори все пак трябва да се четат с разбиране, а то идва от знания. Не го приемайте лично. :smile1:
Успех и хубав ден !
#11 | 19.02.2024, 11:53
Публикации: 12 / 2
Да, няма проблеми, нищо лично не приемам.
Много ви благодаря за потвърждението! Въпроса е там, че съм счетоводител и се опитвах сам да стигна до извода. Не се бях сблъсквал с тази сфера - туристическата. Ясно е, че знанията ми куцат, няма смисъл да обяснявам защо.

Може би погрешно съм смятал, че подобен въпрос би бил недостатъчен за цялостна консултация от счетоводна кантора.

Благодаря Ви още веднъж! Успокоихте ме.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група