Майчинство при второ дете

04.04.2024, 18:37 312 2

04.04.2024, 18:37
Публикации: 83 / 1
Здравейте,

В момента съм в майчинство за отглеждане на детенце до 2г. , детето прави 2г на 01.08.2024. Сега забременях с второ бебче, като термина ми е през 2025г. 

Въпроса ми е- тъй като няма да ми се застъпват болничните. Как ще се изчислява майчинството? А ако веднага изляза в болнични без да се връщам на работа взема ли се периода по време на майчинство или се изчислява на база дохода преди излизане с първото дете?
#1 | 05.04.2024, 09:06
Публикации: 247 / 41
На коя дата ще ви издадат болничния за 45 дни преди термина?
1. Ако ползвате отпуск за отглеждане на дете и по време на този отпуск настъпи моментът за 45 дни преди термин, то за второто дете ще получавате същия размер на обезщетение, както за първото.
2. Ако обаче първо изтекат 2те години, след това имате период, в която реално трябва да се върнете на работа и след това ви издадат 45-те дни - периодът за изчисление на майчинството ще вземе втората година на МРЗ и вече вие си знаете това колко е по-ниско от вашата заплата....
#2 | 05.04.2024, 12:17
Публикации: 6688 / 663
След като термина Ви е през 2025 година обезщетението (майчинството) за второто дете ще се изчисли от нова база - 24 месеца назад. За месеците през които сте получавали обезщетение за гледане на дете до 2-годишна възраст, които се включват в този 24-месечен период се взема МРЗ за страната. За месеците през които сте получавали обезщетение за гледане на дете до 410-тия календарен ден, които се включват в този 24-месечен период се взема дохода от който е изчислено обезщетението.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група