Бременна собственичка на ЕООД

30.08.2012, 11:00 16692 12

30.08.2012, 11:00
Публикации: 3 / 0
Здравейте, искам да Ви попитам за майчинство относно  собственик на ЕООД, отговаря на условията за получаване на майчинство;
1. от болничните по 410 ден трябва да плащам 30 8% върху 420лв, а периода след това до 2год. какви осигуровки се плащат?
2. трябва ли след 410 ден да се назначи прокурист и ако не се и  продължавам да работя ще получавам ли 1/2 от 240лв. майчинство и какви осигуровки ще плащам тогава?

Много ще съм благодарна , ако ми отговорите :)
#1 | 30.08.2012, 13:13
Публикации: 68 / 0
от 1 до 2 години също се внася з.о.8% върху 420лева.
ако си ползва отпуска за гледане на дете от1 до 2 години се назначава прокурист.
ако реши да се върне на работа пуска в нои декларация за промяна на обстоятелствата приложение 12 и си внася всички осигуровки като самоосигуряващо се лица
#2 | 30.08.2012, 13:17
Публикации: 3 / 0
а за периода до 1 годинка нужен ли е прокурист ? Много благодаря  :blush:
#3 | 30.08.2012, 13:34
Публикации: 645 / 23
Но ако е управител на ЕООД доктор по дентална медицина тогава какъв прокурист ще назначава.Нещо не ми е ясно.А аз имам точно такъв казус.Една зъболерка която е и управител и доктор.Предстои и майчинство.
#4 | 30.08.2012, 15:37
Публикации: 2027 / 254
 Вижте тази тема е разглеждано същият случай http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,2990.0.html
Май трябва да се назначи прокурист още при настъпването на неработоспособност поради бременност и раждане, а не чак след 410 ден.
#5 | 30.08.2012, 16:43
Публикации: 645 / 23
 Алфа благодаря ти.Утре  на "бистър ум" ще прочета това което си ми писала.Имам още едно питане .Можели майката на зъболекарката да вземе болнични преди навършване на 1 година и след това за  отглеждането до две години отпуск.
Тъй като  тя няма назначени  лица в дружеството. Тя е сама. Пък и ще взема минимално за отглеждане на детето ,а ако  втората година назначи прокорист кого ще управлява той?Само за един подпис но ЗО да даваш заплата и внасяш СО ??????,НО ЗАКОНИ.
 
#6 | 30.08.2012, 16:52
Публикации: 2027 / 254
Свои и аз има доста неща, които не знам по темата, затова преди малко реших да пиша въпрос в сайта на НОИ, сега ще видим кога и какво ще отговорят  :hmmm:
Относно майчинството: отпуск за бременност и раждане в размер на 410 дни може да се прехвърли само на таткото при брак или ако живеят в едно домакинство. Отпускът за гледане на дете може да се прехвърля със съгласието на майката (осиновителката)  на бащата (осиновителя) или на един от техните родители, когато работят по трудово правоотношение.

Но предполагам тези неща ти си ги знаеш, дано тякой дето е по-запознат с материята да се включи :)
#7 | 30.08.2012, 16:58
Публикации: 645 / 23
 Понякога се обърквам с какво съм запозната и с какво не.Толкова противоречия в нашето законодателство.
#8 | 31.08.2012, 10:06
Публикации: 2027 / 254
Ето още неща по темата, чудя се защо няма нито един нормативен акт, в който черно на бяло да е разяснето за момента с назначаването на прокурист ....

ЕТ в майчинство може и без прокурист

« -: 27 Август 2011, 19:10 »



Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е


№……………………        2011г.        гр.Варна


В българското позитивно право липсва правна норма, която задължава майките, регистрирани като еднолични търговци и самоосигуряващи се лица, да сключват договори за прокура като единствено доказателство, че временно са прекъснали търговската си дейност за да отглеждат малките си деца. Поради това съдебната практика се беше насочила към доказване на това обстоятелство с декларация по чл.1 ал.2 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица, но с пар.2 т.1 от ПМС № 332/30.12.2009г. за изменение и допълнение на цитираната наредба в ал. 2 на нейния чл. 1 е добавено изречение последно, което гласи така: "Декларация за прекъсване на дейността не се подава за периодите по чл.9 ал.2 т.5 от КСО. Следователно с това изменение по нормативен път е отречена установената дотогава съдебна практика.

В случая видно от представеното с преписката нотариално заверено пълномощно жалбоподателката е възложила правата на търговски пълномощник по смисъла на чл.26 ал.1 от ТЗ на своя съпруг Р. С. П.. След като жалбоподателката не може да работи във фирмата, поради това, че отглежда детето си въпрос на нейно лична преценка е това под каква форма ще се осъществява управлението на фирмата през времето на нейното отсъствие. В случая тя е избрала именно фигурата на търговския пълномощник, а не на прокурист, давайки пълномощно на своя съпруг.

Предвид гореизложеното, съдът намира, че жалбата се явява изцяло основателна и следва да се уважи като се отмени обжалвания РА, с който на жалбоподателката са установени  задължения за задължителни осигурителни и здравни вноски, както следва:  http://www.admcourt-varna.com/site/files/Postanoveni-zakonni-aktove/2011/06-2011/0261d810/82961511.htm


Действащото българско законодателство не задължава едноличния търговец, прекъсващ трудовата си дейност поради определено правно значимо събитие, да установява това обстоятелство с договор за прокура по чл. 21, ал. 1 от ТЗ

Първоинстанционният административен съд законосъобразно е приел, че не намира нормативна опора изискването на органите на РУСО, гр. Бургас, за задължително учредена прокура по чл. 21 от ТЗ за управляване на предприятието на едноличния търговец през периода, през който лицето не осъществява трудова дейност поради отглеждане на малко дете. Едноличният търговец не е ограничен от закона в правото му сам да определи по какъв начин ще функционира предприятието му през времето, когато той самият не може лично да го управлява по обективни или субективни причини. В разглеждания случай е установено, че едноличният търговец е упълномощил по реда на чл. 26 от ТЗ търговски пълномощник с правото да извършва в пълен обем всички действия, свързани с представителството и дейността на фирмата- http://www.sac.government.bg/court22.nsf/83242668fb769a0dc225665e003f7247/102a24556c6f6bc3c22579d5003ad9d1?OpenDocument
#9 | 01.09.2012, 13:45
Публикации: 379 / 33
по въпросите на Александрина

1. осигуровките ви по време на майчинството (и за бременност и раждане до 410 дни, и след това за гледане на дете) са само здравни - 20,16лв. на месец (вижте ЗЗО).
2. ако вие си работите в дружеството след 410 дни, имате право на 50% обезщетение (за него няма да внасяте осигуровки)
ако дружеството има дейност и вие не работите в него, трябва да си има прокурист
#10 | 01.09.2012, 17:40
Публикации: 3 / 0
по въпросите на Александрина

1. осигуровките ви по време на майчинството (и за бременност и раждане до 410 дни, и след това за гледане на дете) са само здравни - 20,16лв. на месец (вижте ЗЗО).
2. ако вие си работите в дружеството след 410 дни, имате право на 50% обезщетение (за него няма да внасяте осигуровки)
ако дружеството има дейност и вие не работите в него, трябва да си има прокурист
здравейте ,Какво имате предвид с тези осигуровки то т.2  :(
 не знам дали съм разбрала правилно:
1.ако след 1 годинка се върна на работа ще си плащам осигуровките които обикновено дължа всеки месец и ще получавам 50% майчинство, ако не се върна прокурист?
2.може ли по време на тези 410 ден да се назначи лице на трудов договор което да ме замества,дали няма да има проблем с обезщетението ми?
#11 | 01.09.2012, 21:58
Публикации: 379 / 33
Ако започнете да работите след 410 дни, ще внасяте осигуровки върху избран от вас осигурителен доход, както е било и преди да излезете в майчинство. И ще получавате 50% от обезщетението за гледане на дете.
Ако работите и преди 410 дни е същото с осигуряването, но тогава губите изцяло обезщетението за бременност и раждане.

Наистина е по-добре да назначите прокурист, който да ви замества, докато сте в майчинство. Може и на трудов договор, може и на договор за управление.
#12 | 19.01.2013, 11:40
Публикации: 2 / 0
Здравейте! Имам следния въпрос:
Собственичка на ЕООД  ще излиза в майчинство,но тя е магистър фармацевт и собственик на аптеката. Трябва ли прокуристът да е също магистър фармацевт? А до навършване на 6 месеца на детето,докато прехвърли майчинството на бащата, може ли  да работи в аптеката? Или единствената опция е да се откаже от майчинството???
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група