Свободна професия - отчитане на продажба

23.09.2012, 09:55 6952 3

23.09.2012, 09:55
Публикации: 7 / 0
Здравейте,
Много моля за информация относно въпроса ми: Има ли друг документ за отчитане на приход (самоосигуряващ се с Булстат) / получена сума за услуга (от чуждестранно физическо лице, извън ЕС), освен фактурата?

Сумата се получава в paypal, moneybookers и т.н (т.е не в брой).

Благодаря!
#1 | 28.09.2012, 13:05
Публикации: 7 / 0
Явно никой не се наема да ми помогне с информация...
Дали е възможно физ.лице, свободна професия с булстат да отчита приход за дейността си като издава Отчет за продажби? За плащанията получени не в брой.

Благодаря.
#2 | 28.09.2012, 13:29
Публикации: 2027 / 254
Явно никой не се наема да ми помогне с информация...
Дали е възможно физ.лице, свободна професия с булстат да отчита приход за дейността си като издава Отчет за продажби? За плащанията получени не в брой.

Благодаря.

Когато юридическо лице изплаща  доходи на самоосигуряващи се лица по банков път ,  които  съгласно  Наредба № Н-18 не следва да издават касови бележки от фискално устройство, платецът на дохода следва да разполага с два документа, предоставени от получателя на дохода:

- декларация по чл. 43, ал. 5 ЗДДФЛ, че лицето е самоосигуряващо се по смисъла на КСО;

-първичен документ по смисъла на чл. 7 ЗСч

съгласно  чл. 7, ал. 1 от Закона за счетоводството, за да отговаря на това изискване , документът трябва да съдържа:
5.1.       наименование и номер, съдържащ само арабски цифри;

5.2.       дата на издаване;

5.3.       наименование, адрес и номер за идентификация по чл. 84 от Данъчно-    осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) на издателя и получателя.

5.4.    предмет и стойностно изражение на стопанската операция;
5.5.    име и фамилия на съставителя, т.е. на получателя на дохода.

Такъв документ може да е под формата на договор за услуга, разписка или просто обикновена фактура от кочан.

#3 | 28.09.2012, 15:46
Публикации: 7 / 0
Благодаря за отговора!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група