ДМА - вътрешна лан мрежа

Днес в 08:49 234 11

Днес в 08:49
Публикации: 32 / 2
Здравейте, извинявам се за въпроса, но моля за малко помощ. Получихме фактура за проектиране, изграждане и въвеждане в експлоатация на LAN мрежа/вътрешна/ на стойност 2040 лв. Не знам как да я определя - като ДМА и в коя категория ДМА да я заведа. В IV категория - компютри или VII - всички останали. Моля за вашето мнение.
#1 | Днес в 08:59
Публикации: 12680 / 2441
https://www.portalschetovodstvo.bg/kompiutarnata-mreja-kato-edin-dma-14477.htm

Може да помислите за такъв вариант - все пак мрежата не би могла да съществува независимо от свързаните в нея компютри.
#2 | Днес в 09:17
Публикации: 32 / 2
Благодаря зя насочването, но ако я заведа отделно/компютрите са амортизирани отдавна/
и я заведа в IV категория с 50 % год. данъчна ам. норма грешно ли ще.
#3 | Днес в 09:28
Публикации: 12680 / 2441
 ако я заведа отделно/компютрите са амортизирани отдавна/

Това, че са амортизирани отдавна не означава, че ги няма и не могат да функционират.

и я заведа в IV категория с 50 % год. данъчна ам. норма грешно ли ще.

Принципно данъчните амортизации в ЗКПО са дадени като допустим максимум - не значи, че цифрата трябва да бъде точно тази за данъчни цели. Би могло да е така, но и може да посочите друг процент, ако намирате за целесъобразно - вижте чл.55 ал.2 ЗКПО.
#4 | Днес в 09:48
Публикации: 32 / 2
Благодаря, не мога да определя в коя категория е редно да я заведа.
#5 | Днес в 10:31
Публикации: 12680 / 2441
Бих я завела в категория компютри и аморт. норма 50 %.

Изчакайте и др мнения. :smile1:
#6 | Днес в 11:02
Публикации: 6 / 2
Здравейте.
Съгласен съм с колежката, че конфигурацията от активи следва да се заведе като актив от 4-та категория по реда на ЗКПО.
Прилагам линк към въпрос, който е сходен с вашия - https://kik-info.com/forum/index.php?topic=37835.0#lastPost
#7 | Днес в 11:21
Публикации: 32 / 2
Много ви благодаря.
#8 | Днес в 12:23
Публикации: 878 / 76
Първа категория с до 4% амортизация в случай, че ще ги отчетете като отделен актив, например Мрежова инфраструктура, попадат в обхвата на предавателни устройства.
#9 | Днес в 12:54
Публикации: 878 / 76
Първа категория с до 4% амортизация в случай, че ще ги отчетете като отделен актив, например Мрежова инфраструктура, попадат в обхвата на предавателни устройства.
Може би пък законодателят да е имал друго в тази категория, за по-големи инфраструктурни проекти, които да не се изхабяват технологично толкова бързо. Предвид това можете да се насочите и към друга категория.
#10 | Днес в 13:30
Публикации: 4871 / 881
Аз съм в бюджета, но погледнах как е дадено да се води при нас: "компютърна мрежа" е в сметка "Компютри и хардуерно оборудване".
#11 | Днес в 13:36
Публикации: 32 / 2
Много благодаря.
Последни Теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група