Аванс от заплата

04.10.2012, 18:40 11611 6

04.10.2012, 18:40
Публикации: 135 / 7
Много ми е спешно някой да ми съдейства, че няма да успея да въведа данните и нещо се обърках от всичко, което прочетох.
Утре сутринта спешно трябва да преведа на един работник аванс от заплата за м.10. Окочателното плащане на заплатата ще го направя на 31.10.

Трябва да преведа осигурителните вноски за сметка на работодатела върху аванса, нали така, но какво се пише в платежното за вид на документа - код 4 за авансова вноска или нещо друго.

Не можах да се светна за Д1 и Д6. Останах с впечатление, че след като ще изплатя остатъка от заплатата до края на текущия месец, то не трябва да подавам нищо. Така ли е?

Данък видях, че не трябва да удържам, но моля за потвърждение.

Много, много благодаря на всички, които ще се включат с отговори.
#1 | 04.10.2012, 22:51
Публикации: 4400 / 737
Кодовете в платежните - аз карам с 9, правилно или не.
Д1 и Д6 - може на на 31.10.
ДДФЛ - внасяш при окончателното плащане на РЗ (31.10.)
#2 | 05.10.2012, 08:21
Публикации: 135 / 7
Благодаря, bobo!
Вече ми е дошло до гуша от обвързванията, които правят в НАП и тъй като като винаги пиша за вид на документа 1 - декларация, то нямам представа сега като натряскам 9 какво ще се получи. Нямам идея дали тази цифричка я гледат в НАП:) В случая притеснението ми идва от това, че ще има близо 3 седмици разлика до подаването на декларацията и кой знае къде ще зафичкат сумите в системата на НАП.
Дали няма да е по-удачно да напиша за вид на документа 1, пък те после да си търсят декларацията за м.10?
#3 | 05.10.2012, 10:33
Публикации: 76 / 0
Буба, каквото и да напишете в платежното за вид плащане, няма значение - важното е периодът да е месец октомври.
Колкото до декларация 1, ако не успеете до края на октомври да изплатите окончателно РЗ, то и в месец ноември сте в срок.
#4 | 05.10.2012, 19:22
Публикации: 4400 / 737
Я да помисля на глас - защо плащането да е по вид 1 "декларация", след като основанието за плащането не е декларация, а ведомостта за РЗ? Това, че подаване някакви декларации, не значи, че те са основание за плащане, те са резултат, последствие от плащането.
#5 | 06.10.2012, 07:40
Публикации: 6403 / 1130
Я да помисля на глас - защо плащането да е по вид 1 "декларация", след като основанието за плащането не е декларация, а ведомостта за РЗ? Това, че подаване някакви декларации, не значи, че те са основание за плащане, те са резултат, последствие от плащането.
Изцяло споделям Вашето мнение, но се оказва, че плащането СУПата го отнася към декларираното задължение и го обвързва с Д6. Би следвало да го отнася само по период и код, но в справката за задължения излиза и входящия номер на съответната декларация. Тази седмица чистих едни задължения и след като ги бях превела, те отново се появяваха. Пуснах молба да се отнесат по съответните кодове и периоди и пак - нищо. При лично посещение при съответния данъчен, той точно на това обърна внимание - няма входящ номер на документ, с който да обвърже плащането на лихвата и я отнесе по периода, който му посочих. Така че, дори лихвите, които не влизат в никаква декларация, се обвързват с номера на тази, по която се дължат и трябвало да се пускат с код 1 на "вид документ".
#6 | 06.10.2012, 09:13
Публикации: 135 / 7
Преди време направих едно леко проучване в няколко офиса на НАП за това какво точно се пише за вид на документа. Не получих навсякъде един и същи отговор, но процентно повечето бяха за 1:)) Останалите отговориха "все ни е тая какво ще напишете:))
Докато се борих с разни платени, но необвързани задължения, видях, че в НАП първо търсят декларация, а после периода на декларацията, та затова пиша 1.  Възможно е наистина да няма значение какво ще се напише 1 или 9 и пак всичко да си е наред.
Когато има начислени лихви за просрочено плащане, то тогава пиша 1, № и дата на декларацията.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група