Болнични

30.10.2012, 11:05 55017 17

30.10.2012, 11:05
Публикации: 226 / 4
Възможно ли е да ми отговорите на следният въпрос:

До момента имам 56 болнични дни, в които се включва и 26 дни болнични от ЛКК.Като това са общо болнични за мен и детето ми/ под 18 год.възраст/.В страницата на НОИ видях, че имаме право на 60 дни, платени, за една календарна година. Та въпроса ми е имам ли право на още платени болнични и до колко, включват ли се към тези 60, тези от ЛКК?
Благодаря предварително за отговорите.
 


#1 | 30.10.2012, 11:08
Публикации: 5497 / 371
Принципно, щом сте в болнични /независимо колко дни в годината/, те са платени.

Ако надхвърлите определен брой дни в годината, тогава болничните се издават чрез ЛКК или ТЕЛК, съответно.
Но това няма нищо общо с плащането /обезщетението/ по болничните
#2 | 30.10.2012, 11:16
Публикации: 226 / 4
Здр. благодаря за бързия отговор, но нали ако сме прехвърлили този брой болнични дни няма да се платат от НОИ. Как да няма нищо общо с изплащането на болничните. И според мене не всеки път може да се издават болнични от ЛКК. Примерно ако се късае за една настинка( за болничен от 7 дена). Личната докторка мълчи и не казва нищо. Дано Вие ми го разясните това с тия болнични.
#3 | 30.10.2012, 11:38
Публикации: 5497 / 371
Здр. благодаря за бързия отговор, но нали ако сме прехвърлили този брой болнични дни няма да се платат от НОИ. Как да няма нищо общо с изплащането на болничните. И според мене не всеки път може да се издават болнични от ЛКК. Примерно ако се късае за една настинка( за болничен от 7 дена). Личната докторка мълчи и не казва нищо. Дано Вие ми го разясните това с тия болнични.

Ако болничният не е оформен както трябва, НОИ ще го върнат, лекарят да го коригира. Впоследствие ще Ви го платят.
А лекарят Ви би трябвало да знае, кога какъв болничен трябва да се издаде.
#4 | 30.10.2012, 11:49
Публикации: 5497 / 371
НАРЕДБА ЗА МЕДИЦИНСКАТА ЕКСПЕРТИЗА

Чл. 13. (1) Болничен лист за временна неработоспособност се издава на осигурено
лице еднолично от лекуващия лекар/лекаря по дентална медицина до 14 дни непрекъснато
за едно или повече заболявания, но не повече от 40 дни, с прекъсване в рамките на една
календарна година.
(2) След изтичането на отпуска по ал. 1 болният се насочва към ЛКК.

ЛКК, мисля, че има право до 6 месеца да издава болнични
#5 | 30.10.2012, 11:49
Публикации: 226 / 4
Мерси за отговора, проблема е в това, че не мога да разбера колко дни имам право на платен болничен за година и влизат ли тези от ЛКК. Представи си питах и в НОИ, но от там само те прехвърлят на разл. телефони и нищо. Чак пък никой да не знае каква е ситуацията с тези болнични.
Сега видях отговора ти. Значи би трябвало болничните след тия 40 дена да се издават ЛКК и да са платени от НОИ.
#6 | 30.10.2012, 11:54
Публикации: 5497 / 371
Мерси за отговора, проблема е в това, че не мога да разбера колко дни имам право на платен болничен за година и влизат ли тези от ЛКК. Представи си питах и в НОИ, но от там само те прехвърлят на разл. телефони и нищо. Чак пък никой да не знае каква е ситуацията с тези болнични.
Сега видях отговора ти. Значи би трябвало болничните след тия 40 дена да се издават ЛКК и да са платени от НОИ.

Да, имайте предвид, че болничните за детето Ви също влизат в тези 40 дни
#7 | 30.10.2012, 12:01
Публикации: 226 / 4
Значи излиза така, ако съм разбрала вярно: ако се наложи да излизам болничен за гледане на детенце трябва да ми е издаден от ЛКК за да ми се плоти от НОИ. Иначе ако го издадеде личния доктор няма да бъде платен от НОИ.
#8 | 30.10.2012, 12:02
Публикации: 5497 / 371
Значи излиза така, ако съм разбрала вярно: ако се наложи да излизам болничен за гледане на детенце трябва да ми е издаден от ЛКК за да ми се плоти от НОИ. Иначе ако го издадеде личния доктор няма да бъде платен от НОИ.

1. Всичко се плаща от НОИ!
2. Пак при личния лекар ще отидете, а той има ангажимента да представи болничния пред ЛКК.

Винаги ходите при личния лекар, а той знае как да издаде болничния! Това го писах и по-горе

#9 | 30.10.2012, 12:36
Публикации: 226 / 4
Благодаря  за отговора. Само да знаеше и личния какво да прави, щеше всичко да е наред. Ще ходя да я тормозя. Благодаря отново за съдействието. Лек ден от мене.
#10 | 30.10.2012, 15:59
Публикации: 402 / 18
ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ОРГАНИЗАЦИЯТА НА РАБОТА НА ОРГАНИТЕ НА МЕДИЦИНСКАТА ЕКСПЕРТИЗА И НА РЕГИОНАЛНИТЕ КАРТОТЕКИ НА МЕДИЦИНСКИТЕ ЕКСПЕРТИЗИ

Приет с ПМС № 83 от 26.04.2010 г.
Обн. ДВ. бр.34 от 4 Май 2010г., изм. ДВ. бр.5 от 14 Януари 2011г.
Чл. 26. (1) Лекарските консултативни комисии разрешават непрекъснат отпуск за временна неработоспособност до 180 календарни дни и не повече от 30 дни еднократно. В тези 180 дни се включват и дните по предхождащия еднолично издаден болничен лист, но не се включват 135-те дни от отпуска по чл. 45 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските /за бременност и раждане/.
(2) Лекарските консултативни комисии към амбулаториите за групова практика за специализирана медицинска помощ разрешават отпуск по болест само за заболявания от техния профил. Те разрешават непрекъснат отпуск по болест до шестия месец от началото на отпуска, след което при необходимост насочват болния към ТЕЛК.
#11 | 06.06.2015, 20:13
Публикации: 6 / 0
Здравейте! Оперираха ме януари месец и ползвах 104 дни болничен, след като се възстанових  без да прекъсвам болничния влязох за втора операция различна от първата и се налага пак по дълго възстановяване. За сега са ми 44 дни болничен за втората операция а се налага поне още два месеца възстановяване...какво трябва да се направи в случая след като ще надвиша тези 180 дни?
#12 | 06.06.2015, 20:36
Публикации: 9261 / 1550
Лекуващият лекар ще Ви каже. Най-вероятно е да Ви прати на ТЕЛК.
#13 | 06.06.2015, 22:48
Публикации: 76 / 0
ЛКК ви приготвя документи за явяването Ви пред ТЕЛК..Отивате в приемната на ТЕЛК с всички документи, епикризи и с каквото още разполагате и подавате заявление , което ще Ви дадат там..После чакате да получите писмо по пощата, с което ще Ви уведомят кога да се явите пред ТЕЛК . Имайте предвид, че като се явите ще Ви поискат служебна бележка от работодателя за броя на дните временна неработоспособност , които сте ползвали..ще Ви искат и копие на последната страница на личната амбулаторна карта..На датата , на която се явявате пред ТЕЛК ще Ви бъде връчено телково решение , с което се връщате при ЛКК-то , за да Ви бъде издаден болничен лист..и така на всеки 30 дни..съвета ми е на 20-я ден да си вземате направление от личния лекар за ЛКК, за да нямате проблеми с датите за комисиите..Въоръжете се с много търпение..Успех!..
#14 | 21.07.2015, 10:28
Публикации: 6 / 0
Здравейте! Въпросът ми е....болнични съм 6 месеца,удължават ми ги с ТЕЛК още два месеца, губя ли си правото на платен годишен отпуск за годината?
#15 | 21.07.2015, 10:30
Публикации: 9261 / 1550
Не го губите.
#16 | 22.07.2015, 11:27
Публикации: 226 / 4
Здр. благодаря за бързия отговор, но нали ако сме прехвърлили този брой болнични дни няма да се платат от НОИ. Как да няма нищо общо с изплащането на болничните. И според мене не всеки път може да се издават болнични от ЛКК. Примерно ако се късае за една настинка( за болничен от 7 дена). Личната докторка мълчи и не казва нищо. Дано Вие ми го разясните това с тия болнични.
Така пиша ти от опит как стоят нещата с болничните за гледане на дете. Имаш право на 40 дена болнични от личен лекар за теб и за детенце. За детенце имаш право още на 20 дена от ЛКК. Ако надхвърлиш и с един ден болничните няма да ти се платят. Аз така миналата година изгорях с един ЛКК за детенце беше за 22 дни и от НОИ, не пожелаха да ми го платят, т.е. надхвърлих с два дена. Бяха разправии, но не ми платиха нищо.
Иначе за тебе лично може да взимаш болнични с ЛКК до 180 дена. Така ще ти се плащат. Пак повтарям болнични за гледане на детет са 40 дена от личен лекар и 20 дена от ЛКК.
#17 | 01.12.2019, 15:55
Публикации: 3 / 0
Здравейте! Може ли да ми кажете дали винаги за явяване пред Лекарска Консултативна Комисия се заплаща такса, след като имам направление от личен лекар?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група