Фактура за транспорт от страна извън ЕС за България-въпрос относно ДДС

10.12.2012, 16:09 10345 4

10.12.2012, 16:09
Публикации: 2 / 0
Здравейте! Моля за помощ по следния проблем.
Съпругът ми е ЕТ, регистриран по ЗДДС и извършваме транспорт от Турция за България. Според новите изисквания на митниците през ноември месец сме издавали фактури, в които сумата за транспорта се разделя на " От Турция до граница ЕС" и от "граница ЕС до точката в България", като за цялата сума издавам една фактура и на сумата за транспорта в България не начисляваме ДДС, тъй като сумата за транспорт се включва към митата и там се облага с ДДС. Счетоводителката ми обаче твърди, че е неправилно и трябва да пускам две отделни фактури, като на тази за частта от транспорта в страната да начислявам ДДС. Обаче при обмитяване митниците искат само една фактура по начина, който описах по-горе. Моля да ми разясните как е правилното и ако може, линк към нормативните документи, които уреждат този въпрос. Благодаря предварително!
#1 | 10.12.2012, 21:42
Публикации: 6403 / 1130
Не е грешно да издавате фактурата по начина, по който сте възприели.
На отделен ред записвате сумата до граница на ЕС без ДДС
На отделен ред - данъчната основа за транспорта от граница до точка в страната.
Най-отдолу:
- данъчна основа
- данъчна ставка
- начислен ДДС
- сума на данъчната основа плюс ДДС
(и тъй като тя се различава от сумата за плащане, имате и още един ред)
- сума за плащане (чл. 114, ал. 1, т. 14) от ЗДДС.
#2 | 11.12.2012, 08:36
Публикации: 2 / 0
Не знам дали се изразих ясно-аз изобщо не начислявам ДДС върху сумата за транспорта в България, позовавайки се на чл 30 от ЗДДС точка 3

Международен транспорт на стоки
Чл. 30. (1) (Предишен текст на чл. 30 - ДВ, бр. 108 от 2007 г., в сила от 19.12.2007 г.) Облагаема доставка с нулева ставка е превозът на стоки, когато превозът се извършва:
1. от място на територията на страната до територията на трета страна или територия или до територията на островите, образуващи автономните области Азори и Мадейра, или
2. от територията на трета страна или територия или от територията на островите, образуващи автономните области Азори и Мадейра, до място на територията на страната, или
3. между две места на територията на страната, когато е част от превоз по т. 1 и 2.
 
Защото нашият транспорт според ЧМР-то започва или свършва в Турция във всички случаи. И смятам, че не трябва да се начислява ДДС, но счетоводителката ми твърди обратното.
#3 | 11.12.2012, 12:10
Публикации: 6403 / 1130
Извинете, вторачих се във формалната възможност за включване на сума без и с данък в една ф-ра и съвсем съм пропуснала същественото обстоятелство, че ДА, доставката  е облагаема с нулева ставка по ЗДДС.
#4 | 11.12.2012, 12:45
Публикации: 1 / 0
Счетоводителката е права. На митницата няма да освободят стоката преди да си платил ДДС- то. ДДС-то се пресмята върху  ДО равна на сумата от стойността на стока плюс транспорт.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група