Замяна на зем. земя

10.12.2012, 16:23 3845 2

10.12.2012, 16:23
Публикации: 26 / 0
Здравейте, имам следния казус:
Правим замяна на зем. земя като материалният интерес в акта е посочено 17000лв, което  е по- високата дан.оценка. имотите, които ние заменявме ми се водят за 60000лв. На какна ст-ст да изам фактурата и защо???
#1 | 10.12.2012, 20:42
Публикации: 6403 / 1130
Нормално е да издадете фактура на стойност 17 000 лв. както е упоменато в нотариалния акт, защото той е правното основание на тази сделка.
#2 | 14.01.2014, 11:20
Публикации: 26 / 0
Имам същият проблем със стойността на фактурата при замяна на зем.земя и осчетоводяването и!
В СС 16 5.2. чета "Когато материален дълготраен актив се придобива в замяна на подобен актив, който има сходна употреба в същата сфера на стопанската дейност и сходна справедлива стойност, не се признава никаква печалба или загуба за съответната сделка. Цената на придобиване на новия актив е балансовата стойност на отдадения актив. Когато справедливата стойност на получения актив представлява доказателство за намалената стойност на отдадения актив, първо се намалява стойността на отдадения актив и тази намалена стойност се приписва на новия актив."
От тук не следва ли фактурата на отдадените ми имоти да е със стойност - балансова?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група