Бракуване и последваща реализация на ДМА частна държавна собственост

03.01.2013, 11:02 7461 3

03.01.2013, 11:02
Публикации: 1202 / 120
Ще прилагам Н-ба № 7 / 14.11.1997 г. за продажба на движими вещи - частна държавна собственост. В момента приключва инвентаризация и се подготвят протоколите за брак. В тях искам да е описано как се предлага да се реализират вещите и съответна заповед на ръководителя на ведомството потвърждаваща съответната реализация. Има МПС за продан - на отчет, но катастрофирало. Ще се прави търг с тайно наддаване. Заведено е на около 4500 лв. Комисията за определяне на цената трябва да подбере метод и да прецени дали да кани специалист - оценител.
Въпросът е, че счетоводството иска да вика вещо лице като задължителна стъпка, за да оцени МПС-то преди брака и нещо се обърквам колко оценки ще се правят и коя на какво ще се базира, а и как ще е редно всичко това да се оформи !? Ако някой е реализирал скоро подобна процедура ще съм благодарен да сподели практиката си.
#1 | 03.01.2013, 13:15
Публикации: 1202 / 120
Я да си "побутна" темата, хем да "бутна" тука к'вото съм намерил, че да е в бъдеща полза на някого.
Прикачвам наредбата и един вече използван и публикуван макет тръжни д-ти.
#2 | 03.01.2013, 18:20
Публикации: 6403 / 1130
Я и аз да побутна темата ти, premier7008
И там в макета за тръжни документи пише, че първоначалната цена  е определена от лицензиран оценител еди кой си. Значи е добре да го има? :hmmm:
#3 | 04.01.2013, 08:49
Публикации: 1202 / 120
Аз вече съм намерил такъв. Това не ми е проблема. В наредбата пише, че видът на процедурата се определя от стойността, на която е заведен актива, а счетоводството са правили справки някакви и са им казали, че преди да бракуват трябва някой да го преоцени. Та се чудя - уж в бюджета няма амортизации, а ще овехтяват и то точно преди брака, а не както е предвидено стъпаловидно през 2 години! После комисията, която шефа ще назначи за определяне на тръжната цена от коя вече стойност да тръгне? Вещо лице при тази процедура е предвидено, но по преценка на комисията. Освен второ заплащане на услугата какво друго ще може да свърши то?! Всъщност аз нямам проблем с прилагане на наредбата, а се съмнявам в схемата за бракуване, за която ми твърдят, че била задължителна с вещо лице и преоценка. Като преоценят автомобила какво ще приспаднат от общата стойност на ДМА. В последствие ще има и още процедури по тази наредба и затова искам сега докато имам повечко време да съм на ясно. После може да започне и ликвидация  и не искам хем да "тегля каиша" хем на края да "опера пешкира"!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група