Платен аванс към Франция

13.01.2013, 18:59 5507 3

13.01.2013, 18:59
Публикации: 85 / 1
ВИП АКАУНТ КОНСУЛТ ЕООД
Колеги, БГ фирма, регистрирана по ДДС прави авансови плащания към френски фирми /регистрирани по ДДС там/ за участие в панаири, изложения и т.н през 2013 г.Някои от авансите са 100 %. Става въпрос не за посещение чрез плащане на билет, вход и т.н., а за наем на търговска площ. По принцип този вид услуги са облагаеми тук, по общото правило с протокол по чл.117, но когато получим услугата / т.е. като се състоят изложенията/. В случая обаче всички френски фирми са ни издали фактури за авансите с начислено френско ДДС. Редно ли е според вас да се плаща френско ддс за този аванс, и как да процедирам с тези фактури, мисля да си ги осчетоводя, без да се отразяват в дневниците, тъй като по нашия закон нямам данъчно събитие за обратно начисляване, и в месеца на изложението да си издам протокол за извършената услуга. Как според вас е редно да постъпя, защото изобщо не съм сигурна, че за платените 100 % аванси ще ми издадат друга фактура през 2013.
#1 | 13.01.2013, 19:40
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте,
Не съм имала такъв случай в моята практика, но от четени текстове на нормативната уредба по друг повод, мисля, че трябва да включите фактурите в дневниците за покупки и да потърсите възстановяване на ДДС от Франция чрез НАП по реда на НАРЕДБА № Н-9 от 16.12.2009 г. за възстановяването на данъка върху добавената стойност на данъчно задължени лица, неустановени в държавата членка по възстановяване, но установени в друга държава - членка на Европейския съюз.
Изпращам Ви нормативните документи, които, според мен, касаят Вашия случай.
#2 | 13.01.2013, 19:55
Публикации: 85 / 1
ВИП АКАУНТ КОНСУЛТ ЕООД
Ще си начисля ДДС за аванса, с протокол и френското ддс ще го поискаме да го възстановят от Франция. Като се разрових назад в документите имам такъв случай, само че там фактурата си е без ДДС и затова се подведох сега.
#3 | 14.01.2013, 07:36
Публикации: 825 / 178
....."/. В случая обаче всички френски фирми са ни издали фактури за авансите с начислено френско ДДС. Редно ли е според вас да се плаща френско ддс за този аванс"....

Смятам, че френските фирми правилно са начислили ДДС във фактурите. Касае се за услугата наем на имот в друга държава - членка на Европейския съюз, относно вашата фирма.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група