Имам ли право на обезщетение за безработица?

02.02.2013, 13:57 3749 1

02.02.2013, 13:57
Публикации: 1 / 0
Здравейте!
Казусът ми е доста заплетени и много ще се радвам, ако получа компетентен отговор на въпросите ми.
От ноември 2009 се водя на работа във фирмата на бившия ми вече мъж. До май 2012 бях в майчинство за второто ни дете. От май до септември 2012 се водех, че работя при него и че получавам заплата /което реално не е така/, а от 13,09,2012 съм в неплатен отпуск за отглеждане на дете. За целия период от май до сега не са ми внасяни осигуровки. Продължих да се водя на работа във фирмата, заради точката, която се дава на работещи родители в системата за детските градини. Сега обаче дъщеря ми е приета вече и нямам повече нужда от тази точка и искам да прекратя трудовите си отношения с фирмата. Трябва да отбележа също, че от октомври 2012 имам сключен комисионен договор за извършване на дейност като финансово-застрахователен консултант. По този договор съм получила и една комисиона в края на декември. Наясно съм, че доходите по този договор трябва да се отчитат пред НАП/НОИ и трябва да се регистрирам като самоосигуряващо се лице. Към този момент все още не съм го направила.
И тука вече възникват въпросите ми:
1. Разбрах, че трябва да подам данъчна декларация заради тези доходи до 30,04,2013, но не знам в какъв срок трябва да си внеса дължимите данъци и осигуровки.
2. Задължителна ли е регистрацията като самоосигуряващо се лице или е възможно да декларирам доходите си само с данъчна декларация?
3. Ако с бившия ми се разберем да ме съкрати от фирмата /в която се водя като съдружник/ имам ли право да се регистрирам в Бюрото по труда и да получавам обезщетение, при положение че осигуровки не са ми внасяни? Съкращаването по чл. 328, ал .1, т.3 от КТ ли е? И дължимото обезщетение по чл. 222 ал.1 от КТ ли е?
4. И изобщо имам ли право да съм на борсата, ако съм самоосигуряващо се лице?

Ще съм безкрайно благодарна, ако някой ми отговори. Много ми е важно да получа отговор на въпросите си. Благодаря предварително!
#1 | 02.02.2013, 17:52
Публикации: 9371 / 1574
Ако сте самоосигуряващо се лице нямате право на обезщетение за безработица.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група