Начисяване на ддс личен труд на съдружник,притежаващ повече от 5 %

28.01.2011, 14:07 6814 5

28.01.2011, 14:07
Публикации: 5 / 0
Съдружник,притежаващ повече от 5% от капитала на дружеството полага личен труд, но е регистиран по ЗДДС.За този доход следва ли да начисли ДДС?
#1 | 02.02.2011, 00:24
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Готин въпрос.

Ако това е доход от трудово или приравнено правоотношение, то НЕ се начислява.
Ако обаче не се третира като такова, то ДА начислява се.

Съгласно ЗДДФЛ, това се третира, като трудово правоотношение, но тъй като в ЗДДС няма определение за "трудово правоотношение или по правоотношение, приравнено на трудово" по-скоро би следвало да се реферира към нормативния акт, уреждащ труводите правоотношения Кодекса на Труда, според който това не е трудово правоотношетие.

Следователно ДА, начислява се ДДС.
janavodi, ще се радвам да прочета и твоето мнение.
#2 | 05.02.2011, 22:50
Публикации: 12 / 0
Аз мисля че не се внася ДДС за соход от личен труд. Това вече се третира като трудово правоотношение независимо че не е по КТ.
#3 | 06.02.2011, 00:21
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Аз мисля че не се внася ДДС за соход от личен труд. Това вече се третира като трудово правоотношение независимо че не е по КТ.

важното е данъчните как го третират...
#4 | 13.02.2011, 18:25
Публикации: 5 / 0
Здравейте!
Отново по темата ДДС -личен труд съдружник притежаващ повече от 5% от капитала на дружеството  или моята сага. Аз също бях на мнението,че се начислява ДДС,защото в ЗДДС няма определение какво е това трудово и приравнено към него отношение,следователно трябва да търсим първоизточника: Кодекса на Труда, според който личния труд на съдружника не е трудово правоотношение.Просто лични труд на съдружниците беше приравнен  за целите на ЗДДФЛ .Попитах одитор и той беше на моето мнение,но аз отидох на Аксаков при методистите и те в един глас отказаха да ми отговорят  и аз послушах съвета им и пуснах запитване.По-късно говорих с одитора и той ми каза,че междувременно е питал тук, там и представете си носи се негласно мнение на данъчните, че е необлагаем.След като получа отговор  ще Ви запозная с него. Надявам се да Ви бъда полезна.
#5 | 17.02.2011, 11:26
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Дано е така...

Но например има данъчни писма за ДУК, че не е трудово правоотношение по ЗКПО, защото в КТ не било регламентирано, като трудово. А ДУК и по ЗДДФЛ и по КСО се третира/облага, като трудово. 

Затова по аналогично третиране доходите на СОЛ, не би трябвало да са трудови по ЗДДС, независимо, че в ЗДДФЛ има в случаи, когато са трудови.

Но наистина е любопитно как ще подходят този път със СОЛ и ДДС, така че чакаме отговора на твоето запитване към данъчните с нетърпение :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група