Казус за болничен и майчинство

07.02.2013, 19:49 12015 12

07.02.2013, 19:49
Любомира86
Здравейте,
Казуса ми е следният:
От 2011г до 12.2012г се водя прокурист на фирма ЕТ и се осигурявам на 420лв..Междувременно работя и на ТД към друга фирма, от където ме осигуряват на 450лв. Забременях и излязох болничен( по общо заболяване) през 12.2012г. Излизам по майчинство през 03.2013г като до тогава ще продължа да взимам болничен. За 12.2012г съм представила 2 болнични и към двете фирми.  Изплатени са  ми 720лв.и всичко е наред.От 01.2013г съм прекратила прокурата във фирмата ЕТ и следователно представям болничен само към фирмата,в която съм на ТД. За 01 месец болничния,който са ми изплатили обаче е 360лв. Въпросът ми е не се ли изчислява болничния на базата на общия доход за последните 12месеца? Това,че съм прекъснала допълнителните осигуровки влияае ли на сумата на болничния и после за майчинството? Благодаря Ви предварително !
#1 | 08.02.2013, 11:20
Публикации: 2 / 0
Според мен трябва дати платят върху общия осигурителния доход
#2 | 08.02.2013, 11:24
Публикации: 2 / 0
от публикация  Осигуровки и данъци за 2013 (таблица)

 БОЛНИЧНИ   
Остава постоянна норма периода, за които осигурителят изплаща на осигуреното лице за първите три работни дни от временната неработоспособност 70 на сто от среднодневното брутно възнаграждение за месеца, в който е настъпила временната неработоспособност, но не по-малко от 70 на сто от среднодневното уговорено възнаграждение.
#3 | 08.02.2013, 13:51
Любомира86
Да и аз така мислех,но се оказа, че изплащат само на базата на ТД . Това,че има осигуровки и от др фирма за последните 12 месеца не ги интересува, щом има прекъсване. Има ли прекъсване осигуровките потъват. Това се отнася и за бъдещото майчинство.... Нямам думи в каква държава живеем.
#4 | 08.02.2013, 16:56
Публикации: 379 / 33
хайде пак държавата ...

а какво ви е среднодневното обезщетение за болничните?
#5 | 10.02.2013, 18:53
Любомира86
 Ами да пак държават,защото не мисля, че е правилно да ми потъват осигуровките ... но не за това пиша в този форум!
По 18.04лв. на ден и от двете фирми(общо 36.08лв.)
#6 | 12.02.2013, 12:06
Публикации: 379 / 33
Нещо не ми се връзват числата, които сте дала.
Дори при пълен м. декември за 18 р.д. трябва да сте получила обезщетение 650лв. (а ако болничният е започнал декември т.е. за 15 р.д.- 541лв.) така че тук нищо не е наред, както си мислите.
И нямате ли повече от един болничен за януари?

Да и аз така мислех,но се оказа, че изплащат само на базата на ТД .

а това кой ви го каза?
#7 | 12.02.2013, 19:50
Любомира86
Първият болничен е от 27.11 до 30.12 и така сумата става малко повече,но не това ми беше питането.
Исках да разбера като има прекъсване на осигуряването от едната фирма как се изчисляват следващите болнични ? От НОИ ми казаха, че ще ми изплащат само на базата на ТД и по сумата, която ми превеждат виждам, че е така.
#8 | 13.02.2013, 09:37
Публикации: 5497 / 371
Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица – внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на началото на отпуска поради бременност и раждане.

Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 – 5 от Кодекса за социално осигуряване.

При придобиване право на парично обезщетение при бременност и раждане за следващо дете през периода на изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане или за отглеждане на дете обезщетението е в размера за предходното дете, ако това е по-благоприятно за лицето.

Когато лицето е осигурено на повече от едно основание, общият размер на дневното парично обезщетение не може да бъде по-малък от минималната дневна работна заплата, установена за страната.

(чл. 49 и чл. 41 от КСО и чл. 16-20 от НИИПОПДОО)
#9 | 13.02.2013, 10:40
Публикации: 379 / 33
Първият болничен е от 27.11 до 30.12 и така сумата става малко повече,но не това ми беше питането.
Исках да разбера като има прекъсване на осигуряването от едната фирма как се изчисляват следващите болнични ? От НОИ ми казаха, че ще ми изплащат само на базата на ТД и по сумата, която ми превеждат виждам, че е така.


Не може да са ви казали такова нещо от НОИ! Ако искате писмен отговор, определено няма да е такъв!

При болничен с продължение обезщетението се изчислява към деня на началото му  и е едно до края на болничните. Т.е. ако нямате прекъсване и болничният от януари ви е продължение (започва от 31.12.2012) тези 36,08лв. на ден ще си ги взимате до приключването на болничните. В този случай обаче дори и при прекъснала дейност според мен трябва да представяте по 2 болнични както досега.

Ако имате нов болничен от януари, то отново ще имате 3 р. дни от работодателя. Обезщетението от ДОО ще ви се изчисли на база юли 2011 - декември 2012г. (18 месеца, не 12) и ще ви се изплаща по трудов договор по един представен болничен лист. Едва ли ще е като това от 2012г.

И определено 650лв. за декември не са 720лв. както сте писала в началото на темата!
#10 | 13.02.2013, 16:57
Любомира86
Благодаря ВИ за отговорите!
#11 | 14.02.2013, 12:32
Публикации: 379 / 33
При болничен с продължение обезщетението се изчислява към деня на началото му  и е едно до края на болничните. Т.е. ако нямате прекъсване и болничният от януари ви е продължение (започва от 31.12.2012) тези 36,08лв. на ден ще си ги взимате до приключването на болничните. В този случай обаче дори и при прекъснала дейност според мен трябва да представяте по 2 болнични както досега.

И аз Питах в НОИ днес по казуса ви. (На много хора им казват неверни неща в НОИ. Това, че някой работи там, не е гаранция че е компетентен. Говорила съм с правилните хора.)
Относно това дали трябва да са 2 болничните, както мислех по-рано - един е.
Но, ако сте си прекратили дейността си като ЕТ по време на болничния, това се приема за извършен труд от вас - т.е. нарушили сте режима на болничния и затова по него няма да ви превеждат повече пари. Явно счетоводителят ви е объркал нещо. Разбира се, така попитано без никакви данни, ми е отговорено принципно.
При тази ситуация по-добре се върнете на работа по тр.д. за няколко дни и тогава взимайте болнични, за да се преизчислят само по тр.д.

Най-добре е да пишете на мейла до НОИ точно с казуса си като дадете ЕГН. Защото така ще получите конкретен и нормативно обоснован отговор. Всичко друго са просто приказки.

По казуса ви има много въпроси и това мога да ви кажа от информацията, която сте дала. Но определено се взима осигурителният доход от всяко основание с осигуряване за ОЗМ при изчисляване на обезщетенията.
Извинявам се, ако не съм ви разбрала!
Всичко хубаво и леко! :girl_smile:
#12 | 17.02.2013, 13:29
Публикации: 3 / 0
БВ КОНТ ЕООД
здравейте, искам да ви попитам подадохте ли си Декл.1 от ЕТ-то, за периода на болничните? ако тази дек-я не е подадена, няма да ви преведат нищо от НОИ !?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група