Регулиране на слабата капитализация

27.02.2013, 12:06 13515 8

27.02.2013, 12:06
Публикации: 249 / 2
Здравейте, искам да попитам следното - ако през 2012 само са начислявани лихви по заем от друго предприятие, но не са платени към края на годината, трябва ли да се попълва справка за регулиране на слабата капитализация?
#1 | 27.02.2013, 12:22
Публикации: 12057 / 2213
Ще я попълните, ако ще трябва да правите регулация, но преди това ще проверите дали ще имате или не такава по формулата от ЗКПО.
#2 | 27.02.2013, 13:22
Публикации: 2027 / 254
Според чл. 43 от Закона за корпоративното подоходно облагане, слаба капитализация на фирмата е налице, когато привлечения капитал на фирмата е с повече от 3 пъти по-голям от собствения й капитал.

Под привлечен капитал трябва да се имат предвид всички заеми на фирмата, но специално за случая различни от получените от кредитни институции (банки и т.н.)

Под собствен капитал се разбира основния капитал на фирмата + резервите + неразпределена печалба от минали години.

Какво е слаба капитализация на фирмата? (по-прецизно обяснение)

Ако (привлечения капитал към 1 януари + привлечения капитал към 31 декември) / 2, е над 3 пъти по-голям от

(собствения капитал към 1 януари + собствения капитал към 31 декември) / 2, то за фирмата през съответната година ще важат правилата за регулиране на слабата капитализация.
#3 | 27.02.2013, 13:26
Публикации: 249 / 2
Да, важат, защото фирмата е започнала дейност 2012 с дялов капитал 1000 лв. и заем от нефинансова институция в доста по-голям размер /от друга фирма/. Но питането е след като са само начислени лихви, а нищо не е плащано - нито главница, нито лихва, фирмата е на загуба, трябва ли да включвам тези начислени лихви в справката?
#4 | 27.02.2013, 13:41
Публикации: 12057 / 2213
Доколкото разбирам, заемът е между юридически лица ? Начислените лихви в този случай са счетоводен и данъчно-признат разход , независимо, че не са платени  и ако трябва да регулирате слабата капитализация, което ще проверите , прилагайки формулата ще попълните справката.
#5 | 27.02.2013, 14:01
Публикации: 249 / 2
Благодаря, колежке, че толкова много ми помагате  :give_rose:
#6 | 04.03.2013, 16:45
Публикации: 42 / 1
Може ли да ми кажете по кой чл. от ЗКПО са данъчно-признат разход .
#7 | 04.03.2013, 17:11
Публикации: 6405 / 1132
Може ли да ми кажете по кой чл. от ЗКПО са данъчно-признат разход .
В чл. 26 са изброени разходите, които не се признават за данъчни цели. Сред тях не са разходите за лихви по заеми. Следователно, на принципа "от противното", са признати. :smile1:
#8 | 04.03.2013, 17:29
Публикации: 42 / 1
Irenabrili страхотна си!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група