ДУК, сключен по време на болничен от СОЛ

05.03.2013, 20:45 19797 31
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

05.03.2013, 20:45
Публикации: 2 / 0
Няма как да избера подходящо заглавие за простотията, която съм сътворила...

СОЛ - прекъсване от 01.01. - ДУК от 01.01. - в едно и също ООД. Лицето е в болнични от 28.12.12 до 27.01.13.  Просто донесе късно болничния и всичко вече беше факт.
Днес ми се обажда един сладур от НОИ и ме пита какво да правим...Викам - ами вие кажете - не знаел, оставил болничния на изчакване, да го доуточнил.

Че е каша, каша е.
1. в-нт - Пускам ДУК-а от 29.01 -Д1 -Д6 - и т.н. - и го изплащат на СОЛ като дни след прекратяване....
Обаче кой управлява през това време? СОЛ е прекратен.

2. в-нт - Оставям си ДУК от 01.01. - лицето си работи болен, отказват болничния и.....довнасям осигуровки? Предполагам обаче, след ревизия?

Дайте 3-ти вариант, моляяяяя.
Втория съдружник не се осигурява и не може да "поеме" управлението.

Извинявам се за объркания пост, но наистина се оказах в офф.. ситуация.
#1 | 06.03.2013, 09:27
Публикации: 9408 / 1603
Тука явно акцентът , който поставят от НОИ е на това, че по време на болничен няма кой да управлява дружеството. Иначе аз не виждам причина да променяте нищо - прекратено е самоосигуряването, сключен е ДУ - лицето е осигурено за всички осигурителни случаи и си има права. То все едно, ако имаме една майка - СОЛ в ООД / ЕООД да не и платят болничните до 135 ден, защото няма кой да управлява дружеството . Аз смятам, че всичко си е както трябва и не би трябвало да откажат на лицето изплащане на болничните - по-скоро виждам налице една " титанична " битка на лицето да отстоява правата си.
#2 | 06.03.2013, 09:46
Публикации: 42 / 0
Твърдят, че не може да изплатят болничен за ДУК, при положение, че няма отработен ден по него.

Сори - но пиша от другия профил, че вчера си забравих паролата....
#3 | 06.03.2013, 09:49
Публикации: 9408 / 1603
В интерес на истината то самото сключване на договор по време на болничен с лицето не е твърде коректно.......Все пак по-добре това да им е аргумента, отколкото, както беше варианта, че нямало кой да управлява.
#4 | 06.03.2013, 09:55
Публикации: 3354 / 252
Този казус ме хвърля в тъча... :blink: :hmmm:

Според мен не е трябвало да прекъсвате СОЛ, но както сте писали болничния е бил късно представен, но колко късно?
НОИ според мен имат предвид както написа делфинчето, че не може да се променя вида на осигуряване по време на болничен, защото Вие сте представили БЛ с прил.15 в което сте посочили вид на осигуряване 12 и изведнъж за 01.2013 подавате Д1 с код 10.
Другото което е по СОЛ няма 3 дни за работодателя, докато при ДУК има.
Тук изобщо не се намесва това, че няма кой да управлява.
#5 | 06.03.2013, 09:56
Публикации: 9408 / 1603
Скрит текст :


Това може би ще е от полза по въпроса.
Ако не беше прекъсвал самоосигуряването, нямаше и да го има този казус.........
#6 | 06.03.2013, 09:58
Публикации: 3354 / 252
Делфи, това което си цитирала отговаря напълно на въпроса на питащата.
Т.е. той няма отработен ден като ДУК и няма право на това обезщетение.
#7 | 06.03.2013, 10:30
Публикации: 42 / 0
Добре, да речем, че ДУК е сключен на 20.12., считано от 01.01.2013г. Лицето се разболява - прекъсва от 01.01.2013 СОЛ - не влиза в изпълнение на ДУК. Тогава не би ли трябвало да му се изплати това обезщетение на осн чл. 42 ал. 2 от КСО - до 30 дни след прекратяване на осигуряването като СОЛ?
#8 | 06.03.2013, 10:43
Публикации: 3354 / 252
Болничния трябваше да обхваща или ДУК или СОЛ, не може да променяте осигуряването по време на БЛ.
В прил.15 сте посочили код 12, но в НОИ излиза информация 10 и от там виждат, че за код 10 няма отработен ден за да му се полага обезщетението..
Другото, което е в прил.15 да сте посочили, че осигуряването е прекратено от 01.01.2013?
В този случаи до 30 дни след прекратяване не би следвало да подавате информация на ДУК за този болничен, защото той го получава от СОЛ след прекратяване на осигуряването и по ДУК трябва да има пълно осигуряване, защото така излиза, че двойно трябва да му платят. Един път като СОЛ с прекъснато осигуряване и втори път като ДУК защото така е подадена информация..
Има корекции да се правят според мен.
Сигурна съм че прил.15 към БЛ не е подадена правилно и трябва да се коригира, както и Д1 на ДУК

Това е мое мнение, нека и другите изкажат такова..
#9 | 06.03.2013, 10:47
Публикации: 9408 / 1603
КСО
чл.40
......
(3) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., изм. - ДВ, бр. 35 от 2009 г., в сила от 12.05.2009 г., изм. - ДВ, бр. 16 от 2010 г., в сила от 26.02.2010 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Когато временната неработоспособност е настъпила преди прекратяване на срочни трудови и служебни правоотношения, договори за военна служба и договори за управление и контрол на търговски дружества, паричното обезщетение се изплаща за не повече от 30 календарни дни след прекратяване на правоотношенията или договорите. Ако временната неработоспособност е поради трудова злополука или професионална болест, паричното обезщетение се изплаща до възстановяване на работоспособността или до установяване на инвалидност...

Това са случаите, когато биха се платили дни след прекратяване на осигуряването.........ср ед тях не фигурира самоосигуряване.
#10 | 06.03.2013, 10:51
Публикации: 42 / 0
Прекратяването в прил. 15 и в Д1 на СОЛ е  31.12.2012г. Болничния е подаден като СОЛ.  За ДУК е подадена Д1 за 01.2013 - като дни в болнични.
Освен да коригирам Д1 на ДУК като дни без обезщетение..

чл.42 ал.2 от КСО: Когато временната неработоспособност поради общо заболяване, трудова злополука или професионална болест е настъпила до 30 календарни дни от прекратяването на трудовия договор или осигуряването, паричното обезщетение се изплаща за срока на неработоспособността, но за не повече от 30 календарни дни.

И аз незнам вече...вярно, че е настъпила преди , а не след прекратяване....
#11 | 06.03.2013, 10:55
Публикации: 3354 / 252
Общо взето се получава така...
Да подадете още една  Д1 за 12.2012 (2 Д1 като СОЛ и ДУК) и прил.15 на БЛ.
Като го правите ДУК от 20.12.2012 и представяте БЛ с прил.15-2 бр код 18
И ще има 2 бр прил.15 едната като СОЛ, другата като ДУК, но ще има да внася и осигуровки за 12.2012 а сроковете са изтървани...
И май ще е по-добре да не очаква обезщетение като ДУК..
Има гимнастики за правене, но са изтървани сроковете
Така и не казахте кога е представен БЛ при Вас?
#12 | 06.03.2013, 10:57
Публикации: 3354 / 252
Освен да коригирам Д1 на ДУК като дни без обезщетение..


Мисля, че това ще е най-добрия вариант.. Да си коригирате Д1 на ДУК без да включвате обезщетение вътре и да си доплати осигуровките.
#13 | 06.03.2013, 11:04
Публикации: 42 / 0
Болничния го получих на 29.01 - вече бях прекъснала осигуряването като СОЛ.

По ДУК не може ли да е в неплатен за времето на болничния.
#14 | 06.03.2013, 11:07
Публикации: 9408 / 1603
ДУК не е по Кодекса на труда, но все пак зависи какво сте договорили .......Още се сключва ДУК и почва с неплатен ? И защо въобще иска да е с ДУК, като може да управлява и в качеството си на  СОЛ ?
#15 | 06.03.2013, 11:08
Публикации: 5550 / 369
Болничния го получих на 29.01 - вече бях прекъснала осигуряването като СОЛ.

По ДУК не може ли да е в неплатен за времето на болничния.
В договорът му за управление някъде пише ли, че има право на отпуск - платен, неплатен?
#16 | 06.03.2013, 11:10
Публикации: 42 / 0
Пише.
#17 | 06.03.2013, 11:11
Публикации: 3354 / 252
Какво пише, за платен или неплатен или и за двете?
#18 | 06.03.2013, 11:11
Публикации: 9408 / 1603
Само това не ми харесва - сключва ДУК по време на болничен и още първият ден е в неплатен отпуск..............защо тогава го е сключил ?
#19 | 06.03.2013, 11:13
Публикации: 42 / 0
ДУК не е по Кодекса на труда, но все пак зависи какво сте договорили .......Още се сключва ДУК и почва с неплатен ? И защо въобще иска да е с ДУК, като може да управлява и в качеството си на  СОЛ ?

Защото има много задължения като СОЛ - осигуровките отиват......не знам къде и здравното издиша. Пък всеки месец да подавам заявления....

Платен, неплатен има право на всякакъв.
Договорът винаги може да претърпи промени.

ДУК е сключен преди болничния, но с дата на започване 01.01.2013 - той откъде да знае, че ще се разболее...
А бе,  ще се почудя още малко.... :hmmm:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове