Платен отпуск без 8м. трудов стаж - може ли

21.02.2011, 18:08 23341 13

21.02.2011, 18:08
Публикации: 13 / 1
Може ли работодател да разреши платен отпуск на свой служител, който няма 8 месеца трудов стаж?
Съгласно КТ - "Чл. 155.
(2) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) При постъпване на работа за първи път работникът или служителят може да ползва платения си годишен отпуск, когато придобие най-малко 8 месеца трудов стаж. "
служителят има право на отпуск след 8 м.тр.стаж, но работодателят може ли на добра воля да разреши такъв отпуск, преди изтичане на 8-те месеца?
#1 | 21.02.2011, 18:10
Публикации: 13 / 1
Говорим не за право на служителя, а за работодателя. Дали нарушава закона? Задължен ли е да дава отпуск "чак и само след" 8 месеца трудов стаж?
#2 | 22.02.2011, 08:38
Публикации: 3145 / 253
Ако служителя желая отпуск и работодател е съгласен, да го пусне в такъв, макар и лицето да няма 8м ОБЩ трудов стаж, а не в самото предприятие, няма никакъв проблем.
#3 | 22.02.2011, 14:37
Публикации: 38 / 0
Как си представяш ти, работодателя да пусне някой в отпуск, когато няма 8-м месеца трудов стаж?????? Трябва да е много смел този работодател..глупости пишеш tania_gan?
Работодателя няма право да му разрешава платен годишен отпуск без необходимостта от наличието на 8 месеца трудов стаж.
Това е в нарушение на чл. 155, ал. 2 от КТ.
Работникът или служителя може да излезе в неплатен отпуск. За това няма проблем!!!
#4 | 22.02.2011, 15:25
Публикации: 3145 / 253
Как си представяш ти, работодателя да пусне някой в отпуск, когато няма 8-м месеца трудов стаж?????? Трябва да е много смел този работодател..глупости пишеш tania_gan?
Работодателя няма право да му разрешава платен годишен отпуск без необходимостта от наличието на 8 месеца трудов стаж.
Това е в нарушение на чл. 155, ал. 2 от КТ.
Работникът или служителя може да излезе в неплатен отпуск. За това няма проблем!!!

Ей, така може. А Вие бихте ли ми посочили къде е забранено? Защото аз никъде не виждам забрана, а само права на работника, кога има право, да излезе в такъв вид отпуск. Посочете ми забраната!

Когато се дават определения, кой пише глупости, се цитира точно член или алинея от закон!
#5 | 22.02.2011, 15:38
Публикации: 38 / 0
айде обясни ми на какво основание ще го пуснеш като няма 8 месеца трудов стаж...
#6 | 23.02.2011, 09:33
Публикации: 13 / 1
айде обясни ми на какво основание ще го пуснеш като няма 8 месеца трудов стаж...

Ако на служителя ми, който има 7 м. общ трудов стаж  му е необходим сега 3 дни платен отпуск, за мен е без значение дали сега ще го получи или след месец. Така или иначе ще го получи. А защо да не му дам платен отпуск в тази криза? Кой документ ми забранява?
#7 | 06.03.2011, 14:52
Публикации: 60 / 7
платен отпуск може да ползва всеки работник,който има 8 месеца трудов стаж,независимо кога и къде е придобит.Когато дадено лице има отработени 2 или 3 месеца в новото предприятие-на него му се разрешава отпуск,пропорционален на отработеното време.Категорично!!!!
#8 | 07.03.2011, 11:38
Публикации: 5 / 0
Как си представяш ти, работодателя да пусне някой в отпуск, когато няма 8-м месеца трудов стаж?????? Трябва да е много смел този работодател..глупости пишеш tania_gan?
Работодателя няма право да му разрешава платен годишен отпуск без необходимостта от наличието на 8 месеца трудов стаж.
Това е в нарушение на чл. 155, ал. 2 от КТ.
Работникът или служителя може да излезе в неплатен отпуск. За това няма проблем!!!

Абсолютно права е tania_gan и изобщо не говори глупости. В практиката се случва точно това, за което тя говори!
Кодексът не е съставен само от императивни норми! Щом се договорят, няма пречка и в платен отпуск да пуснат работника, макар да няма 8м. общ трудов стаж.
#9 | 07.03.2011, 21:24
Публикации: 60 / 7
не говоря а пиша и не са глупости-ако дадено лице няма общ тр.стаж 8 м.,независимо къде е придобит ,естествено че няма право да ползва год.платен отпуск.Просто когато се задат въпроси е практика да не се поясняват подробности и затова някои отговори немогат да бъдат категорични......,но в случая мисля че отговорих категорично за това право и условията за неговото упражняване....
#10 | 08.03.2011, 20:56
Публикации: 3145 / 253
не говоря а пиша и не са глупости-ако дадено лице няма общ тр.стаж 8 м.,независимо къде е придобит ,естествено че няма право да ползва год.платен отпуск.Просто когато се задат въпроси е практика да не се поясняват подробности и затова някои отговори немогат да бъдат категорични......,но в случая мисля че отговорих категорично за това право и условията за неговото упражняване....

Отговора на Kapri не беше за Вашият отговор, а за отговора на  mario_pld :)
#11 | 27.03.2011, 13:36
Публикации: 30 / 0
Може ли работодател да разреши платен отпуск на свой служител, който няма 8 месеца трудов стаж?


Може, разбира се. Само дето служителят няма право да го ползва :yahoo:
#12 | 27.03.2011, 14:56
Публикации: 3145 / 253
Може ли работодател да разреши платен отпуск на свой служител, който няма 8 месеца трудов стаж?


Може, разбира се. Само дето служителят няма право да го ползва :yahoo:


Дори и да е разрешен от работодателя!?!?!? :slap:
#13 | 29.03.2011, 21:43
Публикации: 30 / 0
(2) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) При постъпване на работа за първи път работникът или служителят може да ползва платения си годишен отпуск, когато придобие най-малко 8 месеца трудов стаж.


Може да ползва когато отговаря на някакви условия, означава не може да ползва, когато не отговаря на тези условия.
Което пък не означава, че някой административен орган санкционира за това - все пак никой не го вълнува интереса на работодателя. КТ изцяло защитава единствено и само наемниците.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група