ЕТ И ДОГОВОР ЗА УПРАВЛЕНИЕ

18.04.2013, 16:51 9507 6

18.04.2013, 16:51
Публикации: 109 / 6
Здравейте. Имам ЕТ работило м. І, ІІ и ІІІ . След това същият собственик е ЕООД и има ДУК. Попълвам прил.  1 за договора, прил. 2 за дейността от ЕТ и после в  справката на НОИ - таблица 1 и в в колона 5.5 отразявам договора за управление. В самата декларация само попопълвам от прил. 1 и съответно данъка удържан авансово, а в прил 2 останалия данък като ЕТ. Дали съм на прав път? Благодаря предварително.
#1 | 19.04.2013, 09:22
Публикации: 109 / 6
Добър ден. Мисля, че от 45 прочели, поне един би изразил мнение, каквото и да мисли. Нали затова сме тук. Да си помагаме, да си сравняваме часовника. Все пак успех на всички. 
#2 | 19.04.2013, 09:30
Публикации: 11960 / 2183
Всичко е така, както сте го описали с изключение на ДУ.
От указанията за попълване на Таблица 1 :

" 3. В колона 3 се попълва осигурителния доход за  лицата по т. 1 във връзка с: трудови и служебни правоотношения; доход, от който са изчислени паричните обезщетения за временна неработоспособност, бременност и раждане; суми, изплащани за сметка на социалните разходи; възнаграждения на членове на кооперации, получени от упражняване на трудова дейност в кооперацията; възнаграждения по договори за управление и контрол на търговски дружества......."

ДУ не следва да се попълва в 5.5, а в колона 3.
#3 | 19.04.2013, 12:27
Публикации: 308 / 41
мима 56, и аз имам аналогичен случай, но вместо ДУК е Граждански договор. По него  са удържани и внесени оситурителните вноски от възложителя, тъй като за периода на този договор ЕТ не е извършвал дейност и не е бил самоосигуряващ. Съгласна съм с мнението на delphine и включвам този доход в колона 3, но не съм сигурна  :hmmm:. Ще изчакам мнения и от други колеги. Моля помагайте.
#4 | 19.04.2013, 12:52
Публикации: 2027 / 254
мима 56, и аз имам аналогичен случай, но вместо ДУК е Граждански договор. По него  са удържани и внесени оситурителните вноски от възложителя, тъй като за периода на този договор ЕТ не е извършвал дейност и не е бил самоосигуряващ. Съгласна съм с мнението на delphine и включвам този доход в колона 3, но не съм сигурна  :hmmm:. Ще изчакам мнения и от други колеги. Моля помагайте.

Следователно, осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване върху получените от самоосигуряващите се лица възнаграждения за работа без трудово правоотношение, включително за дейност, извън тази за която са регистрирани, се внасят по общия ред, въведен с чл. 6, ал. 8 от КСО.
Съобразно установения с кодекса и наредбата ред за формиране на годишния осигурителен доход в Таблица  1 и Таблица 2 за определяне на  окончателния размер на осигурителния доход за съответната година е въведена колона 5.5, която се попълва от самоосигуряващите се лица, получили възнаграждения за работа без трудово правоотношение извън тази, за която са регистрирани. Възнагражденията за работа без трудово правоотношение се включват в облагаемия доход на самоосигуряващото се лице, от  който се приспадат авансово внесените осигурителни вноски, с оглед формиране на годишния осигурителен доход.
Предвид изложеното, за целите на годишното изравняване по чл. 6, ал. 8 от КСО от посочените облагаеми доходи в Таблица 1 и Таблица 2 от Справката за определяне на окончателния размер на осигурителния доход към ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ трябва да посочите само доходите, получени от работа без трудово правоотношение (граждански договор), в периода юни – октомври 2009 г. Доходът, получен за работа без трудово правоотношение в периода януари – май 2009 г., през който нямате качеството на самоосигуряващо се лице, не следва да попълвате в колона 3 на Таблица 1 и Таблица 2. Като се има предвид, че общият годишен размер на осигурителния доход, върху който се довнасят осигурителни вноски, се получава като разлика между ред 13 на колона 7 и  ред 13 на колона 6, а сумата от колона 3 участва в сбора от доходите на колона 6 и колона 7, то размерът на общия годишен осигурителен доход, изчислен при попълнена и при непопълнена колона 3 в конкретния случай е един и същ.
#5 | 19.04.2013, 14:46
Публикации: 11960 / 2183
Съгласно указанията за попълване на Таблица 1 и 2 в колона 3 не намират място гражданските договори. Смятам, че в конкретния случай гражданският договор е бил и основание да се подаде ОкД5 за упражняване на дейност в ЕТ-то и оттам да се реализира този доход чрез него. Ако пък приемем, че лицето не е СОЛ нито в този период , нито през 2012 то не следва и да попълва Таблица 1 и 2.

мима 56, и аз имам аналогичен случай, но вместо ДУК е Граждански договор. По него  са удържани и внесени оситурителните вноски от възложителя, тъй като за периода на този договор ЕТ не е извършвал дейност и не е бил самоосигуряващ. Съгласна съм с мнението на delphine и включвам този доход в колона 3, но не съм сигурна  :hmmm:. Ще изчакам мнения и от други колеги. Моля помагайте.
#6 | 20.04.2013, 19:22
Публикации: 308 / 41
 alfa и delphine, благодаря ви за отговорите. Хубав уикенд.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група