Продажба на земеделска земя

25.04.2013, 12:58 29824 11

25.04.2013, 12:58
Публикации: 825 / 178
Продадена е земя извън регулация с характеристики:
- трайно предназначение: земеделска
начин на трайно ползване: нива.

Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
1. доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на:
а) (изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) един недвижим жилищен имот, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от три години;
б) до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години;

Облагаема ли е продажбата с данък по ЗДДФЛ, ако не са минали 5 г.?
Бях останал с впечатление, че земеделската земя въобще не се облага..
Някакви други размисли?  :hmmm:
#1 | 25.04.2013, 13:02
Публикации: 6668 / 658
На практика така се оказва - облагаеми са при определени условия.
#2 | 25.04.2013, 13:12
Публикации: 825 / 178
Значи - категорична си - ще я облагам?!  :(
#3 | 25.04.2013, 13:47
Публикации: 6403 / 1129
Значи - категорична си - ще я облагам?!  :(
аз го чета така:
- до 5 години земеделските имоти са облагаеми
- след пет години и десет имота земеделски да продадеш - необлагаеми са.
#4 | 25.04.2013, 14:04
Публикации: 825 / 178
Благодаря Ви, дами!  :give_rose:
#5 | 25.04.2013, 14:25
Публикации: 2027 / 254
В сайта на НАП от днес:

 I. Облагане на доходите от продажба на недвижим имот
Доходите, придобити през календарната година от продажба на един недвижим жилищен имот, не подлежат на облагане с данък, ако той е бил Ваша собственост в продължение на повече от 3 години, тоест, ако между датата на покупката и датата на продажбата му са изминали повече от 3 години. Не се облагат и доходите, придобити през календарната година от продажба на не повече от два недвижими имота, ако между датата на покупката и датата на продажбата им са изминали повече от 5 години. Доходите от продажба на селскостопански и горски имоти са освободени от облагане, независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата им са изминали повече от 5 години.
Във всички останали случаи доходите от продажбата на недвижим имот се облагат с данък. Основата за облагане се изчислява, като положителната разлика между продажната и покупната цена на имота се намали с 10% разходи, тоест на облагане подлежи доходът, формиран в случаите, в които имотът е продаден по-скъпо, отколкото е купен. В този случай продавачът е длъжен да подаде годишна данъчна декларация и да внесе данъка не по-късно от 30 април на годината, следваща годината, през която е извършена продажбата. В същия срок продавачът е длъжен да подаде годишна данъчна декларация и когато продажната цена е равна или по-малка от цената на придобиване на недвижимия имот.
#6 | 25.04.2013, 14:47
Публикации: 825 / 178
Благодаря и на теб, alfa!

Много пъти на различни места сме спорили  за това, дали трябва да се декларира продажбата, когато е на загуба, а последния ред дава отговор:
В същия срок продавачът е длъжен да подаде годишна данъчна декларация и когато продажната цена е равна или по-малка от цената на придобиване на недвижимия имот.
#7 | 17.08.2014, 12:57
Публикации: 1223 / 70
Темата е стара ,но да я ползвам с въпроса си.През 2013г. най накрая е прекратено дело за делба на наследвствени земи от наследници.Делото е завършило с протокол и е разделило между 10 наследника земи ,наследени от починалите си родители.А родителите пък са наследили тази земя от своите родители ,които са я дали  едно време в ТКЗС.
Сега земята е продадена от последните наследници,които миналата година са получили протокол за делба.Трябва ли да подават декларация и да плащат данък,като се има в предвид,че всъщност са получили определяне на границите на владението на земята едва миналата година,но пък са наследници от 1995г.,когато е починал родителя им?
#8 | 17.08.2014, 13:54
Публикации: 9299 / 1559
Мисля, че попадате тук:
ЗДДФЛ
Чл. 13. (1) Не са облагаеми:...
26. доходите от продажба или замяна на имущество, придобито по наследство и завет, както и на имущество, реституирано по реда на нормативен акт;
#9 | 14.07.2016, 11:50
Публикации: 7 / 0
Ако може и аз да ползвам темата, нищо че стара, но въпроса ми е точно за нея.
При продажба на земеделска земя, от чл. 13, ал. 1 б се разбира че дохода е необлагаем. Разглеждайки приложенията на декларацията по чл.50 от ЗДДФЛ за 2015 не видях подходящо приложение за деклариране.  В приложение 5 например в различните случаи винаги се начислява 10% данък. Искам да кажа, че няма код който да декларираш прихода и данъка да ти е нула.
 Въпроса ми е когато е продажба на зем. земя  декларира ли се прихода ( почти съм убедена, че трябва) и ако е да как се описва в приложението?
#10 | 14.07.2016, 14:54
Публикации: 6403 / 1129
Доходи, които не подлежат на облагане, не подлежат и на деклариране:

Данъчно задължени лица
Чл. 3. Данъчно задължени лица по този закон са:
1. местните и чуждестранните физически лица, които са носители на задължението за данъци по този закон;
2. местните и чуждестранните лица, задължени да удържат и внасят данъци по този закон.
#11 | 14.07.2016, 16:41
Публикации: 7 / 0
Благодаря много,irenabrili
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група