ЕТ - пенсионер и болнични

28.04.2013, 21:10 15800 15

28.04.2013, 21:10
Публикации: 22 / 0
 Собственик ЕТ - пенсионер е опериран и лекарите му издават болничен, като му обясняват, че може да си намали данъците с тоя болничен. Няма право на обещетение след като се е осигурявал само здравно.
През време на болничния не спира дейността си, защото той има работници и те си вършат работата.
Тогава за какво намаление на данъците може да се говори? Аз ли нещо пропускам?
#1 | 29.04.2013, 07:08
Публикации: 6416 / 1161
Здравейте,
Лекарите не са наясно, а не Вие, че едно от задължителните условия за обезщетение при временна нетрудоспособност е внасянето на осигуровки за ОЗМ. :smile1:
По същата причина не може да намали и осигуртелните си вноски по ЗЗО (чл. 3, ал. 3 от Наредбата за общественото осигуряване на СОЛ):
Скрит текст :
#2 | 29.04.2013, 10:23
Публикации: 22 / 0
Благодаря за отговора. Хубав ден и весели празници!
#3 | 16.12.2014, 15:31
Публикации: 1 / 0
Издаден болничен лист на пенсионер. Внася само здр.осиг. Внася ли се по-малко здр.осиг.
#4 | 16.12.2014, 15:35
Публикации: 5498 / 373
Издаден болничен лист на пенсионер. Внася само здр.осиг. Внася ли се по-малко здр.осиг.

Не

т.е. както при болнични
#5 | 16.12.2014, 15:38
Публикации: 6746 / 686
А този пенсионер осигурява ли се за фонд Общо заболяване и майчинство?
#6 | 18.08.2015, 13:20
Публикации: 20 / 1
Имам подобен случай, самоосигуряващо се лице ЗП, който също е и кмет на едно село(по трудов договор) ни носи 2 болнични за юни и за юли (ние му водим земеделската дейност)....., та на ЗП-то си му носим болничния и го приемат и дори му го изплащат, но преди няколко дни му се обадили да му съобщят че от датата 18.05.2015 г. той е пенсионер по болест!!!! Какво да правя аз???? Корекция на Д1 за май, юни и  юли... но как да се попълни, и какво става с болничните като той от 18.05  ще се осигурява само здравно- ЗПто, ще се връщат ли парите??? В главата ми е каша?
#7 | 18.08.2015, 14:56
Публикации: 574 / 57
Това, че е пенсионер няма общо с болничния! Осигуряването му само за здравно е по желание, а не е задължение! Ще го осигуряватеу само здравно след изтичането на болничните (от 01.09. примерно). Вече ще си взима болнични само за кметското място.

Дано съм помогнал!
#8 | 19.08.2015, 14:42
Публикации: 20 / 1
Днес по същия начин ми отговори експертка в НОИ, и точно това смятаме да прави, благодаря ви!
#9 | 07.08.2018, 12:03
Публикации: 103 / 4
Здрвейте,
В такъв случай болничния трябва ли да се върне на доктора и да се анулира?
Благодаря!

Не

т.е. както при болнични
#10 | 07.08.2018, 13:13
Публикации: 13062 / 2569
Трябва, защото на практика това е неправомерно издаден болничен на лице без осигуряване за ОЗМ.
#11 | 09.08.2018, 09:19
Публикации: 103 / 4
Благодаря за отговора!
И аз така предполагах, но от НОИ ми казаха да го подам, защото докторът вече го бил издал, нищо че няма да го платят.

Трябва, защото на практика това е неправомерно издаден болничен на лице без осигуряване за ОЗМ.
#12 | Вчера в 08:56
Публикации: 295 / 9
Здравейте!
Не е точно по темата, но пак е свързано с пенсионер ЕТ.
ЕТ има дейност по отдаване под наем на един обект и е издавал фактури. От 2024 година е пенсионер и работи същевременно на трудов договор в друга фирма. Не е плащал никакви осигуровки от ЕТ.
Сега при приключване декларира направо данъка и не плаща осигуровките годишно, нали правилно разбирам?

Благодаря
#13 | Вчера в 09:50
Публикации: 10910 / 1955
Ако осигурителният му доход от ТД плюс пенсията е над максималния осигурителен доход - правилно. Ако е под максимума - не е правилно
#14 | Днес в 17:27
Публикации: 295 / 9
Ако осигурителният му доход от ТД плюс пенсията е над максималния осигурителен доход - правилно. Ако е под максимума - не е правилно

Ако е избрало да се осигурява само здравно отново ли ще довнася и за ДОО?

Благодаря!
#15 | Днес в 17:38
Публикации: 295 / 9
Ох, сега виждам,че е подадена декларация за прекъсване на осигуряването като СОЛ от началото на 2025 г.
През цялата 2025 г. са издавали фактури от това ЕТ за наем на помещението.
КАкво да се направи сега, ако е трябвало да подава Д1 за всички месеци и да плаща авансови вноски и съотвевтно сега да изравнява?
Нищо, че е пенсионер и на ТД, след като ЕТ има дейност, то трябва да се осигурява и като СОЛ
Последни Теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група