Отпуск втори трудов договор

18.06.2013, 14:52 40578 25
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

18.06.2013, 14:52
Публикации: 26 / 0
Здравейте!
Въпросът е: Задължително ли е ползването на платен годишен отпуск по едно и също време и при основния работодател и при този, където служителят е на втори трудов договор, или е само препоръчително?

Благодаря!
#1 | 18.06.2013, 14:54
Публикации: 9408 / 1603
Нито е задължително, нито е препоръчително.....може да се ползва в произволно време от работника. :wave:
#2 | 18.06.2013, 15:29
Публикации: 5550 / 369
Писмо № 92/784 от 27.04.2006 г. на МТСП

На основание чл. 110 и 111 от Кодекса на труда (КТ) се сключват трудови договори за полагане на допълнителен труд при същия или при друг работодател. Съгласно чл. 110 КТ работникът или служителят може да сключи трудов договор с работодателя, при когото работи, за извършване на работа, която не е в кръга на неговите трудови задължения, извън установеното за него работно време. Съгласно чл. 111 КТ работникът или служителят може да сключва трудови договори и с други работодатели за извършване на работа извън установеното за него работно време по основното трудово правоотношение (външно съвместителство).
Цитираните законови разпоредби уреждат сключването на трудови договори за допълнителен труд. Работниците и служителите, които работят по трудов договор за допълнителен труд на общо основание, имат право да ползват платен годишен отпуск, чийто размер съгласно чл. 23, ал. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските е пропорционален на времето, което се признава за трудов стаж по това правоотношение. Полагащият се платен годишен отпуск по допълнителен трудов договор се ползва едновременно с платения годишен отпуск по основното трудово правоотношение. Тъй като полагащият се платен годишен отпуск по допълнителен трудов договор обикновено е по-кратък от този по основния трудов договор, разликата до втория следва да се оформя като неплатен отпуск по чл. 160 КТ.
Редът и начинът за изчисляване на трудовия стаж са уредени с разпоредбите на чл. 355 КТ и чл. 9 от Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж.
Съгласно горните разпоредби трудовият стаж се изчислява в дни, месеци и години, като за 1 ден трудов стаж се признава времето, през което работникът или служителят е работил най-малко половината от законоустановеното за него работно време за деня по едно или няколко трудови правоотношения.
Когато работник или служител работи по договор за допълнителен труд, с уговорено работно време по-малко от 4 часа, той има право на платен годишен отпуск по този договор, изчислен пропорционално. Времето, което се признава за трудов стаж по този договор, се изчислява и набира по часове, дни и месеци."
#3 | 18.06.2013, 15:41
Публикации: 9408 / 1603
Хм, можеш ли да кажеш нещо против МТСГ........ :no:


http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=183805
#4 | 18.06.2013, 15:52
Публикации: 3354 / 252
Ха сега де... :hmmm:  ;D
#5 | 18.06.2013, 15:53
Публикации: 5550 / 369
Платен годишен отпуск при повече от едно трудово правоотношение
 
Трудови правоотношения - Труд и осигуряване

Написано от Иван Карабашев    -Джон

Сряда, 10 Юни 2009 13:54


Необходимо е да се напомни, че при полагане на труд при един и същ работодател по основен и допълнителен (по чл. 110 КТ), размерът на отпуска по допълнителния трудов договор не се сумира с размера по основния трудов договор - за всеки договор той е на самостоятелно основание. Поради това е желателно отпуските по двете трудови правоотношения да се ползват едновременно, тъй като в противен случай, например, по основното трудово правоотношение лицето ще е в отпуск, но трябва да се явява на работа по трудовия договор за допълнителен труд (или обратно). Възнаграждението за времето на ползване на платените отпуски също се определя самостоятелно от трудовите възнаграждения по отделните договори


В подкрепа на становището на МТСП :), което визира два договора при един работодател :)
#6 | 18.06.2013, 15:55
Публикации: 5550 / 369
За мен принципно е пожелателно и по двата договора да се ползва едновременно отпуск, защото как лицето ще е в отпуск по единият договор и ще е на море, примерно, а по другият ще ходи на работа :)
#7 | 18.06.2013, 16:02
Публикации: 9408 / 1603
Не са изключения случаи , когато се налага един работник да вземе отпуската си по основния трудов договор, за да работи по втория , че и по третия........Не може да има ограничаване на това право на работника ми се струва. Иначе най- готино си е - и двете едновременно и хайде, на море.......... :clap:
#8 | 18.06.2013, 16:09
Публикации: 5550 / 369
.Не може да има ограничаване на това право на работника ми се струва.

Съгласна съм :) но изхождам от позицията, че лицето взима отпуск, за да почине :) а не да работи.
Затова казах, че е пожелателно едновременно да почива. От друга страна ако договорите са при различни работодатели, няма как да се знае за другият договор т.е. лицето само преценява как и кога да ползва отпуска си
 
#9 | 19.06.2013, 10:14
Публикации: 216 / 5
Имам при мен служители и по 111 и по 110.
Миналото лято за няма и месец получих два различни отговора от инспектори от ИТ на въпроса ми за ползването на отпуск на служител по чл. 110.
Първият служител ми каза, че не може да ги ползва в различно време и когато е в отпуск по основния, да се явява на работа по този на 4ч. Защото " какво ползване и каква отпуска ще е това!!!" (цитирам). А следващият път от ИТ ми казаха, служителят може да ползва когато си иска отпускът по доп. и по основния си договор. "Да отиде до хижа "Здравец" предиобеда и около 3 следобед да дойде да си свърши работата по договора за 4ч. А и тези, по чл. 111 как ги контролирате кога си ползват отпуска при основния работодател?! Имате ли система?" (цитирам втория инспектор).
Така, че, наистина е доста свободна трактовката.
Макар, че като чета горното, наистина ... "можеш ли да кажеш нещо против МТСГ?!!"
Не можеш!
Мисля да си принтна горното писмо и да го цитирам на служителите. :-) Защото те по чл.110 имат по-малко отпуск и винаги се налага да допълват до размера на отпуска по основния си договор с неплатен. Което правят с неудоволствие и винаги искат да оспорват....
#10 | 19.06.2013, 10:46
Публикации: 1869 / 372
Естествен е отговора на МТСП, че нали презумцията за ползването на отпуск е свързана с отпочиване и възстановяване на сили на работещите, а  те са министерство  и на социалната политика. Но нормативната уредба дава възможности за избор, най точно го е казал Иван Карабашев-Джон ! :book:  :book:
#11 | 05.02.2014, 11:26
Публикации: 10 / 1
Здравейте!
Трябва да подготвя ТД по чл.110 на 4 часа, но платения отпуск, който знам че е  пропорционален на трудовия стаж, в този случай 10 дни ли трябва да бъде?  :blush:
И друго, какъв трябва да е срока за предизвестие при прекратяване на трудовото правоотношение? Попаднах на бланка за такъв ТД в интернет, на която пишеше 15 дни.  :noexpression: :question: На основния ТД, предизвестието й е 1 мес.
Благодаря предварително!
#12 | 05.02.2014, 11:30
Публикации: 5550 / 369
Платеният отпуск - според ТС.

предизвестието - вижте чл. 334 КТ
#13 | 25.07.2014, 16:53
Публикации: 3 / 0
На колко дни платен годишен отпуск има право работник, назначен по чл.111 от КТ на 4 часа (по логиката на КТ би трябвало да му се полага пълен размер). Правилно ли е, ако в тр. договор са вписани 32 дни, а правилника за вътрешния ред е упоменато, че правото на отпуск на тези служители се изчислява пропорционално, както е при 3 и по-малко часове?
#14 | 25.07.2014, 17:09
niniv
Полагат му се пълен размер отпуск според трудовия стаж :good:
#15 | 28.07.2014, 12:25
Публикации: 3 / 0
Благодаря за отговора :) Обаче, в правилника за вътрешния ред е отбелязано, че отпускът на служители по втори ТД се изчислява пропорционално на часовете по договор  :blink:
#16 | 28.07.2014, 13:25
Публикации: 5550 / 369
НАРЕДБА ЗА ТРУДОВАТА КНИЖКА И ТРУДОВИЯ СТАЖ
Чл. 9. (1) Трудовият стаж се изчислява в дни, месеци и години.
(2) За един ден трудов стаж се зачита времето, през което работниците или служителите са изработили най-малко половината от максимално установената с Кодекса на труда нормална дневна продължителност на работното време или установеното за тях с решение на Министерския съвет намалено работно време.

Не може вашите правила да противоречат на Наредбата
#17 | 03.08.2015, 07:07
Публикации: 45 / 0
Здравейте, имаме един служител назначен  по чл. 111 от КТ, на 2 часа и друг по чл.110 пак на 2 часа.Имат ли право на по 5 дни платен отпуск или нямат, при законовоустановени 8 часа работен ден т.е. по-малко е от половината?
#18 | 03.08.2015, 08:43
Публикации: 1182 / 85
Да, имат право на 5 дни платен годишен отпуск за годината.
#19 | 03.08.2015, 11:58
Публикации: 45 / 0
Благодаря, и аз така мисля. :wink1:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове