Осигурителна книжка

26.06.2013, 11:06 7317 11
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

26.06.2013, 11:06
Galia88
Здравейте!Грешно попълних осигурителна книжка,може ли да се заличи с коректор или направо да заверя нова?
#1 | 26.06.2013, 11:07
Публикации: 3353 / 254
Ревизорите не харесват поправките с коректор. Напишете данните на следващата страница, а сгрешените ги подгънете и захванете с телбот.
#2 | 26.06.2013, 11:07
Публикации: 10217 / 1765
Може, не е нужно да попълвате нова. Имала съм ОК, попълвана от проверяващ и с такива корекции .
#3 | 26.06.2013, 11:10
Публикации: 3353 / 254
Явно е различно навсякъде. При мен не искат поправки нито с коректор нито с гума. Караха ме по попълвам всичко отначало.
#4 | 26.06.2013, 11:30
Galia88
Благодаря ви за подробните отговори!Имам приятелка,която работи с трудов договор в една оптика и едновременно си има кабинет за масажи.Осигуровките ги внасяме всеки месец.Как да изчисля трудовият й стаж?
#5 | 26.06.2013, 11:34
Публикации: 3353 / 254
Стажа като самоосигурено лице ли?
#6 | 26.06.2013, 11:34
Публикации: 5549 / 371
Как да изчисля трудовият й стаж?

В съответствие с подаденото в Д1
#7 | 26.06.2013, 11:45
Galia88
Аз внасям осигуровките от оптиката с една декларация 1 и като самоосигуряващ се с друга декларация1.Трябва ли да събера стажа от двете декларации?
#8 | 26.06.2013, 11:48
Публикации: 5549 / 371
Не, стажа по ТД ще е в ТК
Стажа от кабинате за масажи, ще е в ОК
#9 | 26.06.2013, 13:49
Galia88
Интересува ме стажа за пенсия как се изчислява? От трудовият договор знам,но за пенсия трябва ли да събера и другия?Примерно:от оптиката има 13 год.,а от кабинета има 5год.За пенсиониране има ли 18год.стаж или се изчислява по друг начин?
#10 | 26.06.2013, 13:55
Публикации: 10217 / 1765
Времето по трудов договор е трудов стаж, а като самоосигуряващо лице е осигурителен стаж. Ползвайте калкулаторите в сайта за изчисляването им. Няма как двата стажа да ги съберете на едно.Трудовият стаж се нанася в трудовата книжка, а осигурителният стаж на СОЛ - в издадена от НОИ осигурителна книжка. При пенсиониране лицето за целите на пенсионирането представя ТК и ОК.
#11 | 26.06.2013, 13:55
Публикации: 5549 / 371
чл.9 от КСО                  
                  
 Зачита се за осигурителен стаж при пенсиониране, ако това е по-благоприятно за лицата, в съотношение 4 години за 5 години от трета категория времето, през което лицата са работили по трудов договор при пълно работно време и:                  
1. по допълнителен или втори трудов договор с дневно работно време не по-малко от 3 часа;                  
2. (доп. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) са упражнявали трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски или в неперсонифицирани дружества;                  
3. са упражнявали свободна професия и/или занаятчийска дейност.                  
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група