Превоз служители с такси

10.07.2013, 16:29 5026 6
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

10.07.2013, 16:29
Публикации: 84 / 6
Здравейте. След като изчетох подробно ЗКПО и всички наредби, разяоредби и тълкувания на НАП, съм убедена в това, че разходите за транпортиране на служителите от местоживеене до месторабота и обратно ще трябва да се обложат с данък върху разходите, когато се извършват с лек автомобил. Едно единствено съмнение остана в мен, за да съм 100% сигурна - има ли някакво изключение за таксиметровите автомобили (на основание някоя друга разпоредбичка)? Благодаря предварително за съдействието ви!
#1 | 10.07.2013, 16:37
Публикации: 84 / 6
Моля, помогнете! Много е спешно!
#2 | 10.07.2013, 18:14
Публикации: 20 / 2
Когато е за осъществяване на основната дейност на фирмата, се признават разходите. Такситата са вариант, може да ползвате ваучери и в края на месеца да ви издадат ф-ра за услугата.
#3 | 10.07.2013, 18:18
Публикации: 261 / 8
За да не се дължи данък, не трябва ли да отговарят на чл.210 ал.3?  :hmmm:
#4 | 10.07.2013, 18:25
Публикации: 20 / 2
да, трябва да отговарят по чл.210, ал.3. Точно тук идват такситата на помощ. Като не може с личен автомобил, автобус да дойде служителя на работа..Все пак основната дейност не може да се осъществи без служители...Но все пак това трябва да се докаже пред НАП!
#5 | 10.07.2013, 18:55
Публикации: 9520 / 1617
чл.210

3) Алинея 1 се прилага и когато транспортът на работниците и служителите се осъществява с лек автомобил до трудно достъпни и отдалечени райони и без извършването на разхода данъчно задълженото лице не може да осигури осъществяването на дейността си.

За да приложим ал.3 трябва и двете условия да са налице, но вероятно не става дума за трудно достъпни места . :(
По-скоро като превоза става с такси то вероятно и транспортната фирма издава фактура, в която пише транспортна услуга, а не се упоменава такси. А и таксито може да не е лек автомобил.......Би могло да се направи " защита " на тезата с малко повече усилия........ако си струва.
#6 | 11.07.2013, 17:12
Публикации: 84 / 6
Много ви благодаря за включването. Аз също реших да се позова на алинея 3 и да не се облагам с данък, а в случай на проверка ще доказвам, че мястото е трудно достъпно :)
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове