Покупка на МПС

19.07.2013, 09:08 18613 8

19.07.2013, 09:08
Публикации: 70 / 2
Закупен е товарен автомобил от чуждестранно физическо лице.
Документите които имам са Договор за покупко-продажба на МПС /на Английски език/ и Фактура за платена еко такса . Цената е 1150 Паунда
Моля за малко помощ относно осчетоводяването ; еко таксата включва ли се в стойността на автомобила
#1 | 19.07.2013, 09:46
Публикации: 129 / 7
Вие сте търговец на автомобили втора употреба?
Еко таксата си такса и аз не бих я включила в стойността на автомобила.
#2 | 19.07.2013, 12:06
Публикации: 70 / 2
Не сме търговец на автомобили с МПС-то ще извършваме разнос на стоки. Не зная как да отразя покупката в дневника тъй като продавачът е физ.лице и не е регистриран по ДДС. стойността която е по договор 1150 GBP  добре РКО със сумата 2659,89 лв. по курса в деня на договора.
Не знам в разходния ордер направо 205/501 да заприходя автомобила или през разчет с продавача. И трябва ли да съставям протокол чл.117 .
За екотаксите и таксите за регистрация мисля в 602 с/ка
Моля ви помогнете ми
#3 | 19.07.2013, 12:14
Публикации: 2027 / 254
Не се отразява в дневниците по ЗДДС. Закупено е от физ.лице нерегистрирано по ДДС следователно нямате ВОП и не съставяте протокол по чл.117. Завеждате актива в счетоводството на фирмата. Според мен трябва да използвате сметка 502 - каса във валута , аналитичност британска лира .
#4 | 19.07.2013, 13:23
Публикации: 129 / 7
(2) Място на изпълнение при доставка на стока, която се изпраща или превозва от доставчика, получателя или от трето лице, е местонахождението на стоката към момента, в който се изпраща пратката или започва превозът й към получателя.
#5 | 19.07.2013, 13:32
Публикации: 2027 / 254
(2) Място на изпълнение при доставка на стока, която се изпраща или превозва от доставчика, получателя или от трето лице, е местонахождението на стоката към момента, в който се изпраща пратката или започва превозът й към получателя.

В смисъл ?
#6 | 19.07.2013, 13:52
Публикации: 2027 / 254
За по -ясно
1. Ако автомобилът е нов, независимо от кой е купен, било фирма или физическо лице, за  ще има ВОП и ще трябва да начислите ДДС с протокол по чл. 117 от ЗДДС
2. Ако автомобилът е стар и е закупен от физическо лице, нерегистрирано по ДДС в страна от ЕС, тогава се не начислява данък с протокол.
3. Ако автомобилът е стар и е закупен от дилър, който прилага схемата на маржа, това трябва да е записано във фактурата. Тогава за Вас няма да има ВОП и не се начислява ДДС с протокол
4. Ако автомобилът е стар и е закупен от фирма регистрирана по ДДС в страна от ЕС, която не прилага маржа, тогава за Вас ще има ВОП и ще трябва да се начисли ДДС с протокол по чл. 117 от ЗДДС
При наличие на ВОП и начисляване на ДДС протоколът се включва задължително в дневник продажби в колони 13 и 15 . В дневник покупки протоколът ще влезе в съответната колона – с или без право на данъчен кредит като това се съобразява с условията на чл. 70 от ЗДДС. Самата  фактура не е нужно да влиза в дневник покупки, тъй като данъчният документ е протоколът по чл. 117.
#7 | 19.07.2013, 14:12
Публикации: 129 / 7
Аз изхождам от това, че е купен от физическо лице от ЕС и освен това мястото е там. Подкрепям, че не се начислява ДДС. Освен това този доход не е от източник в България, така че няма и данък при източника. Само си регистрират в КАТ и завеждат автомобила като ДМА.
#8 | 19.07.2013, 15:05
Публикации: 2027 / 254
Аз изхождам от това, че е купен от физическо лице от ЕС и освен това мястото е там. Подкрепям, че не се начислява ДДС. Освен това този доход не е от източник в България, така че няма и данък при източника. Само си регистрират в КАТ и завеждат автомобила като ДМА.
  :thumbup:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група