ДДС платен аванс за предостявне на услуга от Русия

14.08.2013, 15:08 5425 2

14.08.2013, 15:08
Публикации: 141 / 31
Здравейте!
Все едни оплетени казуси ми се падат, ама който иска да му е лесно да не работи. :wink1:
Ето и поредният:

Имаме сключен договор за реклама с руска фирма, рекламираща обектите ни в България в руски сайтове. През м.06 плащаме аванс за периода 01.07-31.07, примерно 1000евро. В края на м.07 ни издават фактура за реално предоставената услуга, примерно:  1500евро-данъчна основа,  270 евро ДДС, обща стойност: 1770 евро.
Във фактурата няма позиция за приспаднат аванс, както е по нашето законодателство, а е описана извършената услуга и нейната стойност, както и начисленото ДДС в Русия.
 Услугата е с място на изпълнение в България, съгл.чл.21, ал.2.
За платения аванс през м.06 съм издала протокол по чл.117 и съм начислила 20% ДДС.
Това, което ме затруднява е, как ще се процедира по отношение на начисляването на 20% ДДС по фактурата. Издавам протокол в законоустановения 5-дневен срок, но по какъв начин в него да приспадна аванса, по който вече има издаден протокол и начисено ДДС. Как технически да го опиша в протокола и въобще така ли е редно или има друг механизъм.
#1 | 14.08.2013, 19:48
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,
Пишете,че "Във фактурата няма позиция за приспаднат аванс,...". А изобщо има ли издадена фактура за аванса, получен от руската страна? :(

Както и да е, за нас е необходимо да документираме сделката по нашия ЗДДС.
Вие правилно сте издали протокол за аванса.
Сега следва да издадете протокол за получената услуга.
Според мен има два варианта.
Първият е да запишете в протокола "доплащане" и да отразите само доплатената разлика.
При вторият описвате в протокола на 1-ва позиция общата сума на  получената услуга и на 2-ра позиция със знак "минус" отразявате платения аванс.
И при двата варианта ще доначислите ДДС върху доплатената разлика, което е правилно.
#2 | 14.08.2013, 23:23
Публикации: 141 / 31
няма издадена фактура за аванс, а само документ счет-оплату, което е своево рода проформа-фактура, т.е дава информация за сумата , която трябва да бъде платена.

Първият е да запишете в протокола "доплащане" и да отразите само доплатената разлика.
При вторият описвате в протокола на 1-ва позиция общата сума на  получената услуга и на 2-ра позиция със знак "минус" отразявате платения аванс.
И при двата варианта ще доначислите ДДС върху доплатената разлика, което е правилно.

Смятам, че втория варинат е по-добър. Така информацията е по-пригледна и ясна. По този начин приспадането на платения аванс във втория протокол ще  изглежда аналогично на приспадането  на аванс в българска фактура. Не бях сигурна, че това е възможно да се направи  в протокол по чл.117.

Благодаря, за пореден път, irenabili!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група