Фирма поема задължение на друга фирма ??

26.08.2013, 10:40 14411 7

26.08.2013, 10:40
Публикации: 2027 / 254
Здравейте , поради запориране на сметките на фирма А се налага фирма Б да поеме задължението на фирма А към Фирма В . Като фирма Б няма задължения към нито една от фирмите .

Изобщо това възможноли е ? Четох , че с тристранен протокол може да се уреди , но когато и трите фирми имат задължения - например А дължи да В , Б на А и се разбират Б да плати задължението на А към В .

А в моя случай фирма Б няма да получи нищо от цялата тази работа ?
#1 | 26.08.2013, 10:59
Публикации: 141 / 31
Явно е възможно, тъй като  клиент на една от фирмите, с които работя, също е със запорирани сметки. Постъпленията по издадените от нас фактури идват от сметка на трета фирма, като в банковото извлечение има текст" ф.№/дата и името на нашия клиент". Обясниха ми, че имало сключен договор, по силата на който тази трета фирма има право да превежда суми на доставчиците на дружеството със запрораните сметки. За съжаление не можах да ги убедя да ми дадат договора за да видя на какво точно основание /типът на договора/ е сключен и  какви ангажименти поражда между страните. Интересното е, че  този договор е  двустранен, а не тристранен и позволява да се извършват преводи към всички доставчици.
#2 | 26.08.2013, 11:10
Публикации: 2027 / 254
Явно е възможно, тъй като  клиент на една от фирмите, с които работя, също е със запорирани сметки. Постъпленията по издадените от нас фактури идват от сметка на трета фирма, като в банковото извлечение има текст" ф.№/дата и името на нашия клиент". Обясниха ми, че имало сключен договор, по силата на който тази трета фирма има право да превежда суми на доставчиците на дружеството със запрораните сметки. За съжаление не можах да ги убедя да ми дадат договора за да видя на какво точно основание /типът на договора/ е сключен и  какви ангажименти поражда между страните. Интересното е, че  този договор е  двустранен, а не тристранен и позволява да се извършват преводи към всички доставчици.

Точно формата на договора/протокола е проблема  , иначе намерих нещо по въпроса

Скрит текст :
#3 | 26.08.2013, 14:54
Публикации: 141 / 31
Правна уредба:
Чл. 101. Трето лице може да встъпи като съдлъжник в определено задължение по съглашение с кредитора или с длъжника.

Чл. 102. Трето лице може да замести длъжника само с изрично съгласие на кредитора. Заместеният длъжник се освобождава от отговорност към кредитора.

Във вашия случай тази нормативна уредба е приложима. Кредиторът ще даде съгласието си.
Доколкото съм запозната едни от вариантите са: договор за цесия или договор за факторинг. Проблемът при втория вид договор е, че той е възмезден и се сключва между кредитора и трето лице за събиране на вземането от длъжника, като кредиторът дължи възнаграждение на лицето, извършило събирането. При вас възнаграждение не се предвижда.

Категорично документът трябва да бъде договор, а не протокол. 
Дали не е уместно да се потърсят услугите на адвокат.
#4 | 26.08.2013, 15:08
Публикации: 6403 / 1130
Имала съм такъв случай и документът е "Договор за заместване в дълг".
Съгласна съм с Ваня Чалъкова, че най-добрият вариант е да бъде изготвен от адвокат.
#5 | 26.08.2013, 15:16
Публикации: 2027 / 254
Да , и аз това посъветвах управителя на фирмата да се консултира с адвокат по изготвяне на договора , все пак това са си чисто юридически въпроси и по-добре да не рискуваме сами :)
#6 | 24.01.2016, 21:32
Публикации: 4 / 0
Ако имате запорирана фирма и искате да си вземете парите ми пишете на емаил: bulsoldier@abv.bg
#7 | 07.07.2023, 15:59
Публикации: 1 / 0
Правна уредба:
Чл. 101. Трето лице може да встъпи като съдлъжник в определено задължение по съглашение с кредитора или с длъжника.

Чл. 102. Трето лице може да замести длъжника само с изрично съгласие на кредитора. Заместеният длъжник се освобождава от отговорност към кредитора.

Във вашия случай тази нормативна уредба е приложима. Кредиторът ще даде съгласието си.
Доколкото съм запозната едни от вариантите са: договор за цесия или договор за факторинг. Проблемът при втория вид договор е, че той е възмезден и се сключва между кредитора и трето лице за събиране на вземането от длъжника, като кредиторът дължи възнаграждение на лицето, извършило събирането. При вас възнаграждение не се предвижда.

Категорично документът трябва да бъде договор, а не протокол.
Дали не е уместно да се потърсят услугите на адвокат.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група