Фактура за авансово плащане ВОД

28.08.2013, 15:51 11616 6

28.08.2013, 15:51
Публикации: 127 / 5
Здравейте,
имаме продажба на продукция за Испания. Изпращането ще е на няколко етапа, като сме договорили че има авансово плащане. Зная че не е нужно издаването на фактура при авансовото плащане, но клиентите изискват да я издадем. И тук ми започват въпросите:
 - какво основание да посоча във фактурата за авансово плащане ?
 - попада ли тази фактура в ВИЕС  и в коя колона?
#1 | 28.08.2013, 20:37
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,

Най-добре би било да се договорите да не издавате фактура за аванс, защото ще се сблъскате с големи проблеми при отразяването му в дневниците, след като експедирането на стоката ще става на части. Излиза, че трябва да издадете няколко фактури за аванс, пропорционално на частите на изпращаната стока, за да могат да се отразят в съответния период на данъчното събитие когато данъкът става изискуем.

Издаването на фактура за получено авансово плащане по ВОД не води до задължение за отразяване на тази фактура в дневник продажби и не бива да се включва в дневника в периода на издаване. Ако се включи фактура за аванс по ВОД в дневника за продажби, той автоматично би създал некоректна VIES декларация за извършен ВОД към контрагента, от който е получено плащането. 

Цялата стойност на ВОД се декларира в дневниците на доставчика и получателя и във VIES декларацията в периода на извършване на реалната доставка/превоза на стоката/.
#2 | 01.02.2022, 17:03
Публикации: 3 / 0
Здравейте,
пиша тук, тъй като имам идентичен казус.
Имаме аванс от клиент от ЕС за продукция, която ще изнасяме на етапи в 2-3 месеца. Изискване на клиента е да има фактура за аванса и съответно е пусната фактура за аванс/ знам, че аванс при ВОД е изключение и може да не се пуска фактура/. Имаме ВОД в същия месец и приспаднат частично аванс. Чуденката ми е как да ги отразя в дневниците по ДДС, така че и Виес декларацията да е ОК, но нещо нямам идеи.
#3 | 02.02.2022, 11:39
Публикации: 247 / 41
Посочвате стойността на реалната доставка ВОД. Абстрахирате се от приспаднатия аванс. Авансовата фактура как я посочихте? Хрумва ми идея вместо да приспадате аванса във финалната фактура, да издадете КИ към авансовата фактура и фактура за ВОД за цялата стойност.
#4 | 02.02.2022, 13:31
Публикации: 3 / 0
Все още не съм посочила нито авансовата фактура,нито първия ВОД/в него колежката е приспаданала аванс/ -те са в януари, вторият и третия ВОД ще са февруари-март. Друг колега ме посъветва авансовата фактура да не я включвам в дневниците по ДДС, а при всеки ВОД да го посочвам изцяло абстрахирайки се от аванса в дневниците - така и ДДС-декларациите ще са верни и ВИЕС-също, вие как смятате?
#5 | 02.02.2022, 15:23
Публикации: 247 / 41
Да, и моето мнение е в тази посока. Единствено в случая ме притеснява, че ще имате номер на фактура, който ще липсва в дневниците. Но в крайна сметка резултатът за периода е без промяна, така че няма санкция.
#6 | 02.02.2022, 15:30
Публикации: 3 / 0
Много благодаря за съдействието! Драснах едно официално запитване за всеки случай, дано до 14ти ми отговорят! :good:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група