Опис на наличните активи Прил.2 към чл,61/1/

28.08.2013, 16:25 10310 9
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

28.08.2013, 16:25
Публикации: 137 / 2
 :wave: Здравейте, започвам попълването на въпросния опис за наличните активи и бих искала да Ви попитам:
1. Описвате ли всеки актив на отделен ред - примерно имам фактура с 15бр. инструменти - описвате ли всеки инструмент на отделен ред както във фактурата или общо - инструменти - стойност - ДДс и т.н.
2.Има фактури за материали вложени в ремонта на обекта /бои, плоскости, смесители /, тях мога ли да ги включа?
3.Разходите за наем и ел. енергия?
Предварително Благодаря
#1 | 28.08.2013, 19:29
Публикации: 6310 / 1021
Здравейте,
По точки:
1. Когато се касае за краткотрайни активи от един вид (инструменти) може да се включат в описа на един ред.
2. Вложените в ремонта на обекта материали не са наличен актив (изобщо не са актив), а разход. Не можете да ги включите в описа.
3. Разходите за наем и ел. енергия са разходи за услуги, които не попадат в кръга на услугите, чието включване е законово регламентирано в чл. 74 от ЗДДС.
#2 | 29.08.2013, 12:22
Публикации: 137 / 2
Благодаря Ви, много ми помогнахте! Бъдете здрави!!!
#3 | 29.08.2013, 12:29
Публикации: 137 / 2
само още един въпрос: а проблем ли ще е ако инструментите са осчетоводявани по сметка 601, а не в гр.30?
#4 | 29.08.2013, 13:36
Публикации: 6310 / 1021
само още един въпрос: а проблем ли ще е ако инструментите са осчетоводявани по сметка 601, а не в гр.30?
Не би трябвало, въпреки, че по ЗСч. няма да попаднат в частта за краткотрайни активи на Баланса. Но пък те са си краткотрайни активи, макар и отчетени като разход в съответствие със ЗКПО. Скоро не съм пускала такъв опис и не знам изискват ли оборотка и т.н. като при проверка по ДДС за период.
#5 | 29.08.2013, 13:56
Публикации: 1869 / 372
 И аз мисля като Иренабрили, не би следвало да имате проблем. Нали на практика тези инструменти са налични, с тях работниците произвеждат там каквото производство имате. Ако все пак се притеснявате, заведете ги извънбалансово, наблюдавани са тези активи един вид, независимо че са изписани на разход.
#6 | 29.08.2013, 14:06
Публикации: 137 / 2
или да си направя една аналитична на 302-5/примерно м-ли-инструменти/?
Притеснява ме това, че в самия Опис искат сметката по която са заведени активите и като видят 601 директно да не ги признаят.
Ще съм благодарна някой, който скоро е подавал такъв опис да сподели опит;
#7 | 29.08.2013, 17:45
Публикации: 137 / 2
сега като ги прехвърлям фактурите например касов апарат, печки, мивки и др. които са под минимума за ДМА и те са осчетоводени през 601;
е как да ги заведа? ще почакам до утре, ако някой има пресен опит с този опис нека да пише, ще съм безкрайно благодарна :give_rose:
#8 | 30.08.2013, 11:10
Публикации: 2041 / 249
сега като ги прехвърлям фактурите например касов апарат, печки, мивки и др. които са под минимума за ДМА и те са осчетоводени през 601;
е как да ги заведа? ще почакам до утре, ако някой има пресен опит с този опис нека да пише, ще съм безкрайно благодарна :give_rose:

Ето отговор , във връзка с активите под прага , заведени като разход и задбалансово :

Отговаря Лиляна ПАНЕВА – данъчен консултант

    Въпрос: Има ли право фирма на данъчен кредит по чл. 74 от ЗДДС, при положение че са спазени всички изисквания на въпросния член от закона, но въпросните активи (дълготрайни) са отчетени като разход при придобиването им, тъй като са със стойност, по-ниска от възприетия стойностен праг на същественост? Въпросните активи се намират в предприятието и се отчитат задбалансово.
Отговор: За целите на облагането с ДДС е от значение не как дадени активи са отчетени при придобиването им, а дали се използват от съответното данъчно задължено лице за извършване на облагаеми доставки или не, т.е. дали участват пряко или косвено в стопанската дейност на лицето, при която то извършва облагаеми доставки, за които начислява данък. При положение че въпросните активи се използват за такава дейност и за тях са изпълнени всички изисквания на чл. 74 от ЗДДС, които дават право на данъчен кредит за тях, това право може да се ползва. В тази връзка ви обръщаме внимание върху необходимостта да отразите правилно документите, с които са придобити наличните ви активи, в дневника си за покупки и да спазите срока за представяне на описа за тях на съответната данъчна администрация - това са двата пропуска, които най-често допускат фирмите при прилагането на процедурата за възстановяване на данъка им при регистрацията си.

#9 | 30.08.2013, 11:41
Публикации: 137 / 2
Благодаря Ви!!!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове