ДДС преди регистрацията

24.09.2013, 16:27 3136 1

24.09.2013, 16:27
Публикации: 186 / 38
Имам нов клиент.
 Нова фирма - започнала работа през февруари.
През юли прави 50 х лв оборот, през август е регистриран по ДДС.
 Подаден е в НАП опис за налични стоки  и получени услуги преди регистрацията.  Обаче - услугите са фактури за наем от февруари до юли. 
Аз обаче нещо не искам да се съглася с този опис и не искам да го включа в дневника за продажби за септември заради чл.74 ал.3 т.3.  Аз ли съм буквоед или лош счетоводител ? Моля за мнение
 - да включа ли в дневника за покупки за септември всички фактури за наем от февруари до момента така както са описани в описа?
- ако не ги включа - клиента ми ще понесе ли някаква санкция или ще дава ли обяснения защо в описа пише едно, пък в дневника за септември друго
- трябва ли клиента ми да предприеме някакви други действия спрямо този опис - все още не са изминали 45 дни от регистрацията.
#1 | 24.09.2013, 17:06
Публикации: 1884 / 384
http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,7088.msg42097/topicseen.html#msg42097

-За новия клиент-честито, а относно това, че ще спазите закона не ви прави лош счетоводител  :no:
- относно това, че в описа ги има, а не ги ползвате, фиска не е ощетен, поискали сте повече, ползвате по малко.

Чл. 74. (1) Регистрирано лице по чл. 96, 97, 98, чл. 100, ал. 1 и 3, чл. 102 или 132 има право на приспадане на данъчен кредит за закупените или придобитите по друг начин или внесените активи по смисъла на Закона за счетоводството преди датата на регистрацията му по този закон, които са налични към датата на регистрацията.

Вие имате ПРАВО, а не задължение, дали ще се възползвате изцяло от него е ваше решение, още повече, че частта за услуги противоречи на изискванията на закона.

Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група