Данък върху продажба на недвижим имот

09.10.2013, 10:52 12911 10

09.10.2013, 10:52
Публикации: 8 / 0
Здравейте драги счетоводители,

моля Ви да ми помогнете в решаването на следния казус:

В средата на 2013 г. закупувам жилище (апартамент) с ипотечен кредит от банка Х. След 1 месец го продавам със съгласието на банката, като купувача тегли кредит от същата банка, плаща ми, след което аз погасявам моя кредит от банката и ми остават чисто 10 000 лв. Това е първата и единствена покупка и продажба от моя страна, като нямам друга собственост нито към момента, нито преди това, въпреки, че до колкото прочетох след измененията на ЗДДФЛ това няма никакво значение, когато жилището не е било моя собственост повече от 3 календарни години. Въпроса ми към Вас е следния:
1. Плоския данък, който дължа върху този доход е за сумата, за която съм продала жилището или само за сумата от 10 000 лв., която ми е останала след погасяване на кредита, защото реално аз не съм разполагала с общата сума. Тя само е минала през сметката ми и е отишла за погасяване на кредита ми. До кога трябва да платя или до кога е трябвало да заплатя - сделката е минала август 2013 г.
Благодаря Ви предварително!
#1 | 09.10.2013, 11:18
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте :wave:

чл. 13. (1) Не са облагаеми:
               1. доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на:
                    а) (изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) един недвижим жилищен имот, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от три години;

От противното - извършената от Вас сделка е облагаема.

чл. 33. (1) Облагаемият доход от продажба или замяна на недвижимо имущество, включително на ограничени вещни права върху такова имущество, се определя, като положителната разлика между продажната цена и цената на придобиване на имуществото се намалява с 10 на сто разходи.

Облагаемият доход в случая е 10000 - 10%(10000) = 9 000 лв.

чл. 34. Годишната данъчна основа за доходи от прехвърляне на права или имущество е облагаемият доход по чл. 33, придобит през данъчната година.

Дължимият данък е 900 лв. Дължи се до 30-ти април на 2014г., когато е и срокът за подаване на госишната декларация.
#2 | 09.10.2013, 11:22
Публикации: 11932 / 2174
Само да добавя :

(6) (Доп. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Цената на придобиване по ал. 1, 2 и 4 е:
1. документално доказаната цена на придобиване на имуществото;
2. документално доказаната цена на придобиване на имуществото, увеличена с документално доказаното доплащане, дължимо от физическото лице-в случаите на замяна с доплащане;
3. (доп. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) нула-когато няма документално доказана цена на придобиване, включително за имущество, придобито по дарение, или за акции и дялове, получени при разпределение на печалба или друг източник на собствен капитал. Цената на придобиване по ал. 1 е нула и при последваща продажба или замяна на поземления имот по т. 8, включително на ограничени вещни права върху него;
4. документално доказаното доплащане, дължимо от физическото лице-в случаите на замяна с доплащане, когато няма документално доказана цена на придобиване на имуществото;
5. (доп. - ДВ, бр. 95 от 2009, в сила от 01.01.2010 г.) частта от непаричната вноска, вписана в учредителния договор, в дружествения договор или в устава на търговско дружество, съответстваща на продадените или на заменените акции и дялове-в случаите на направени непарични вноски в търговско дружество, когато вноската има за предмет имущество, доходите от продажбата или замяната на което са необлагаеми по смисъла на чл. 13, ал. 1 към датата на вписване на вноската в търговския регистър;
6. пазарната цена по чл. 10, ал. 4 на имуществото, придобито при замяна-в случаите на продажба/замяна на имущество, придобито при замяна;
7. документално доказаната цена на придобиване на имуществото, актуализирана до 1997 г. включително с общия индекс на потребителските цени, обявен от Националния статистически институт-в случаите на продажба или замяна на имущество, придобито преди 1 януари 1998 г.;
8. (нова - ДВ, бр. 113 от 01.01.2008 г.) документално доказаната цена на придобиване на поземления имот, съответстваща на частта, за която е учредено право на строеж-в случаите на учредяване право на строеж;
9. (нова - ДВ, бр. 95 от 2009, в сила от 01.01.2010 г.) документално доказаната цена на придобиване на имуществото - предмет на непарична вноска в търговско дружество - в случаите на продажба или замяна на акции и дялове, получени за направени непарични вноски в търговско дружество, с изключение на случаите по т. 5.
10. (нова - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) данъчната стойност на имуществото към момента на заличаването на едноличния търговец от търговския регистър - в случаите на заличаване на едноличен търговец, когато имуществото на предприятието е преминало към физическото лице - собственик.
#3 | 09.10.2013, 11:57
Публикации: 8 / 0
Здравейте :wave:

чл. 13. (1) Не са облагаеми:
               1. доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на:
                    а) (изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) един недвижим жилищен имот, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от три години;

От противното - извършената от Вас сделка е облагаема.

чл. 33. (1) Облагаемият доход от продажба или замяна на недвижимо имущество, включително на ограничени вещни права върху такова имущество, се определя, като положителната разлика между продажната цена и цената на придобиване на имуществото се намалява с 10 на сто разходи.

Облагаемият доход в случая е 10000 - 10%(10000) = 9 000 лв.

чл. 34. Годишната данъчна основа за доходи от прехвърляне на права или имущество е облагаемият доход по чл. 33, придобит през данъчната година.

Дължимият данък е 900 лв. Дължи се до 30-ти април на 2014г., когато е и срокът за подаване на госишната декларация.

Много Ви благодаря за помощта. Тъй, като вече тези пари съм ги наместила, както се казва :-) имам няколко месеца да събирам за данък. :-) Хубав и успешен ден!
#4 | 09.10.2013, 12:07
Публикации: 11932 / 2174
Ипотечният Ви кредит като сума равен ли е на цената на придобиване на имота или сте платили и част от сумата със собствени средства ?
#5 | 09.10.2013, 12:27
Публикации: 8 / 0
Ипотечният Ви кредит като сума равен ли е на цената на придобиване на имота или сте платили и част от сумата със собствени средства ?
Тъй, като съм го закупила от държавата банката ми отпусна само средствата за апартамента. Остатъка, като държавни такси, данък, 2% режиййни и др. съм ги платила отделно, т.е. с мои собствени средства
#6 | 09.10.2013, 12:28
Публикации: 8 / 0
Тъй, като съм го закупила от държавата банката ми отпусна само средствата за апартамента. Остатъка, като държавни такси, данък, 2% режиййни и др. съм ги платила отделно, т.е. с мои собствени средства

Но точно на въпроса ДА. Банката ми покри 100 % от продажната цена
#7 | 09.10.2013, 12:50
Публикации: 1884 / 384
"Остатъка, като държавни такси, данък, 2% режиййни и др. съм ги платила отделно, т.е. с мои собствени средства"

Точно за тези разходи от положителната разлика ви е приспаднато 10%, както по горе е писала Иренабрили 10000-10%/10000/ = 9000, те са нормативно признати като процент, а не на действителния размер.
#8 | 09.10.2013, 13:41
Публикации: 8 / 0
"Остатъка, като държавни такси, данък, 2% режиййни и др. съм ги платила отделно, т.е. с мои собствени средства"

Точно за тези разходи от положителната разлика ви е приспаднато 10%, както по горе е писала Иренабрили 10000-10%/10000/ = 9000, те са нормативно признати като процент, а не на действителния размер.

Много Ви благодаря за помощта!!! Желая Ви много успехи и усмивки!
#9 | 10.04.2014, 13:23
Публикации: 46 / 0
Здравейте, имам следния въпрос.Тъй като трябва да си попълня ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ за  2013 година, а през нея освен, че съм получавала наем, съм и продала имот. При сделката нотариуса плати данъка, аз сега трябва ли да декларирам нещо? Новия собственик я декларира в срок от 2 месеца. Благодаря Ви предварително!
#10 | 10.04.2014, 14:35
Публикации: 6403 / 1129
Трябва да декларирате доход от продажбата на имота, ако не попада в изключението на чл. 13, ал. 1, т. 1:
 
Скрит текст :
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група