Продажба на мостра -специфични стоки

17.10.2013, 13:37 7862 3

17.10.2013, 13:37
Публикации: 187 / 1
Здравейте,

Получена безплатна мостра на специфични стоки 2012 г.
Същата е продадена с издаване на фактура с количество , ед.цена, стойност и начислен ДДС, м.08.2012 г. Стойността на фактурата е заплатена същият месец.
Фактурата е осчетоводена  и сделката приключена с финансов резултат продажната стойност.
На 08.10.2013 г. Доставчика на мострата получава  писмо от клиента , че мострата не отговаря на изисквания по стандарт  за спец.стоки, връща мострата и издава фактура със същите реквизити . Мострата е върната на доставчика , а от своя страна с приемо предаветелен протокол количеството е върнато на ЮЛ предоставило мострата.
Въпросът ми е. Правилно ли е издадена ф-рата от 08.10.2013 г. или следва да се издаде кредитно известие към фактурата от м.08.2012 г.

Благодаря Ви предварително
#1 | 17.10.2013, 15:58
Публикации: 1884 / 384
Би следвало да е кредитно известие, защото е развалена  сделката-мострата не отговаря на определени изисквания по стандартни условия.

Чл. 115. (1) При изменение на данъчната основа на доставка или при развалянето на доставка, за която е издадена фактура, доставчикът е длъжен да издаде известие към фактурата.
(2) Известието се издава задължително не по-късно от 5 дни от възникване на съответното обстоятелство по ал. 1.
#2 | 17.10.2013, 16:36
Публикации: 187 / 1
Много Ви благодаря.

#3 | 18.10.2013, 10:14
Публикации: 4 / 0
Извинявам се, че "нахлувам" в темата на колежката, но и на мен мострите ми стават интересни напоследък, особено от ЗДДС гледна точка. Чел съм чл.6 и чл.70 от ЗДДС, но така и ме успявам да се убедя "дали даването на мостра" е безвъзмездна доставка, която не подлежи на облагане по ЗДДС, т.е. не е приравнена на възмездна.

Чл. 6. (1) Доставка на стока по смисъла на този закон е прехвърлянето на правото на собственост или друго вещно право върху стоката.
(4) Алинея 3 не се прилага при:
2. безвъзмездното предоставяне на стока с незначителна стойност с рекламна цел или при предоставяне на мостри.


Това "ИЛИ" изключва ли мострите от обвързването на стойността на рекламната стока МОСТРА с прословутите 30лв/брой.

Става дума за това, че фирма Х ще даде на фирма Y няколко единични бройки от стоките, с които търгува и които са на стойност над 30лв. Фирма Y ще изложи тези стоки-мостри в своя магазин. След това ще продава същите тези стоки, които реално са идентични с мострите...

Въпросът е ... може ли фирма Х да предаде на фирма Y стоките-мостри само с протокол и да не връща ползвания ДК?  Как е най-правилно да отчете фирма Х дадените мостри - като ДА или като разход за реклама, при положение, че мострите са ..да кажем на единична стойност 300лв и са 10 броя и имат предполагаемо доста дълъг полезен живот?

Минавал ли е някой тази тема при ревизия по ЗКПО/ЗДДС и какъв е резултатът?

Мерси предварително :bow:





Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група