Бракуване и отписване на лек автомобил с остатъчна стойност

20.10.2013, 15:53 6322 1

20.10.2013, 15:53
Публикации: 2 / 0
Моля да ме извините за този въпрос, но доста отдавна прекратих практиката си като счетоводител и сега по неволя водя счетоводството на сина си и някои въпроси много ме затрудняват. Синът ми е семеен лекар и естествено ЕТ. Счетоводството което водя е едностранно. Автомобилът, които използваше  се повреди и си купи нов. Старият не е 100 % амортизиран. Още не го е бракувал, но до края на годината ще го направи. Имам няколко въпроса.
1.Трябва ли да има протокол за брак?
2.До кога да начислявам амортизации на старият автомобил?
3. Новият автомобил е закупен на 25,08,2013, а е регистриран в КАТ на 28,08,2013г. Работи с него от от 2.09.2013 г.
#1 | 20.10.2013, 16:47
Публикации: 41 / 1
По 1.Да, но трябва и да има протокол от компетентен орган, че автомобила наистина е бракуван/морга и КАТ/
По т.2. и 3. /виж стандарт СС № 4 - ОТЧИТАНЕ НА АМОРТИЗАЦИИТЕ       НАЧИСЛЯВАНЕ И ОТЧИТАНЕ НА АМОРТИЗАЦИЯТА

      6.1. Начисляването на амортизацията започва от месеца, следващ месеца, в който амортизируемият актив е придобит или въведен в употреба.

  2. Начисляването на амортизацията се преустановява от месеца, следващ месеца, в който амортизируемият актив е изведен от употреба, независимо от причините за това.

Предполагам, че автомобила е лек и ДДС-то не играе роля

Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група