Услуга към страна от ЕС

21.10.2013, 16:08 8388 7

21.10.2013, 16:08
Публикации: 3 / 0
Здравейте!

Занимавам се с рисуване/дизайн и работя самостоятелно с ЕООД . Не съм регистриран по ДДС.
Имам поръчка от клиент от чужбина /Австрия/ , който иска да му издам фактура за извършената услуга.
Възможно ли е това да стане без регистриране по ДДС или трябва да си регистрирам фирмата? Трябва ли да начисля ДДС върху вече договорената сума за услугата?

Благодаря!
#1 | 21.10.2013, 16:42
Публикации: 2027 / 254
Място на изпълнение при доставка на услугаhistory Чл. 21. (изм., ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) (1) Мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получател е данъчно незадължено лице, е мястото, където доставчикът е установил своята независима икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят от постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където доставчикът е установил своята независима икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на доставчика.
(2) Мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.
(3) Когато получателят по ал. 2 използва услугите изключително само за лични нужди или за лични нужди на работниците и служителите си, мястото на изпълнение се определя по реда на ал. 1.



Задължение за регистрация при доставки на услуги, данъкът за които е изискуем от получателя (ново загл., ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.)
history Чл. 97а. (нов, ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) (1) На регистрация по този закон подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, което получава услуги с място на изпълнение на територията на страната, които са облагаеми и за които данъкът е изискуем от получателя по чл. 82, ал. 2.
(2) На регистрация по закона подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, установено на територията на страната, което предоставя услуги по чл. 21, ал. 2 с място на изпълнение на територията на друга държава членка.
(3) Данъчно задължено лице, регистрирано на основание ал. 1, се смята за регистрирано и по ал. 2 и обратното.
(4) За лицата по ал. 1 и 2 възниква задължение за подаване на заявление за регистрация по този закон не по-късно от 7 дни преди датата, на която данъкът за доставката става изискуем (авансово плащане или данъчно събитие), като данъчната основа на получената услуга подлежи на облагане с данък.
(5) Лице, което е регистрирано на основание на този член и за което възникнат основания за задължителна регистрация по чл. 96, 97, 98 и 99 или за регистрация по избор по чл. 100, ал. 1, 2 и 3, се регистрира по реда и в сроковете за задължителна регистрация или регистрация по избор.


Ако клента Ви е ДЗЛ било то дали от ЕС или от трета страна Вие няма да начислявате ДДС с издаваните от Вас фактури , но имате задължението да се регистрирате по ЗДДС на основание чл.97а.
#2 | 21.10.2013, 16:43
Публикации: 6403 / 1130
Ако клиентът е регистрирано по ДДС лице в Австрия и извършвате услуга към него, трябва да се регистрирате по чл. 97а от ЗДДС, защото данъкът се дължи от получателя на услугата:
Скрит текст :

Вие не трябва да начислявате ДДС във фактурата, а трябва задължително да запишете като основание за неначисляване :

Доставката не подлежи на облагане с ДДС в България, съгласно чл.86, ал.3 и във връзка с чл.21, ал.2. Обратно начисляване.

The delivery is not a subject of VAT taxation in Bulgaria in accordance with art 86, par. 3 in connection to art.21, par.2. Reverse Сharge.

Ако клиентът Ви също не е регистриран по ДДС, въпреки че мястото на изпълнение на доставка е на територията на България, доставката не попада в обхвата на облагаемите доставки по съгласно чл.12, ал.1 и не е обект на облагане с ДДС, съгласно чл. 2, защото Вие не сте регистриране по ЗДДС.


#3 | 21.10.2013, 16:50
Публикации: 2027 / 254
Ако клиентът е регистрирано по ДДС лице в Австрия и извършвате услуга към него, трябва да се регистрирате по чл. 97а от ЗДДС, защото данъкът се дължи от получателя на услугата:
Скрит текст :

Вие не трябва да начислявате ДДС във фактурата, а трябва задължително да запишете като основание за неначисляване :

Доставката не подлежи на облагане с ДДС в България, съгласно чл.86, ал.3 и във връзка с чл.21, ал.2. Обратно начисляване.

The delivery is not a subject of VAT taxation in Bulgaria in accordance with art 86, par. 3 in connection to art.21, par.2. Reverse Сharge.

Ако клиентът Ви също не е регистриран по ДДС, въпреки че мястото на изпълнение на доставка е на територията на България, доставката не попада в обхвата на облагаемите доставки по съгласно чл.12, ал.1 и не е обект на облагане с ДДС, съгласно чл. 2, защото Вие не сте регистриране по ЗДДС.




Ирена , според мен дори и клииента да не е рег. по ДДС в Австрия то пак не се дължи ДДС от страна на българската фирма . Нали изискаването на чл.18 ал. 1 на регламента е да има доказателства ,че действително е ДЗЛ
#4 | 21.10.2013, 16:56
Публикации: 3 / 0
Много благодаря за отделеното време  :bow:

Колебанието ми е по-скоро трябва ли да се регистрирам по ДДС за 1-2 поръчки в годината за суми , които няма да ми покрият разликата в счетоводството :hmmm:?
Мисля , че клиента има VAT номер , но ще питам .
#5 | 21.10.2013, 17:31
Публикации: 6403 / 1130
Ирена , според мен дори и клииента да не е рег. по ДДС в Австрия то пак не се дължи ДДС от страна на българската фирма . Нали изискаването на чл.18 ал. 1 на регламента е да има доказателства ,че действително е ДЗЛ
Нали точно това съм написала, но с други думи:
Ако клиентът Ви също не е регистриран по ДДС, въпреки че мястото на изпълнение на доставка е на територията на България, доставката не попада в обхвата на облагаемите доставки по съгласно чл.12, ал.1 и не е обект на облагане с ДДС, съгласно чл. 2, защото Вие не сте регистрирани по ЗДДС.

Написала съм го така за да подчертая, че когато получателят е данъчно не задължено лице, мястото на изпълнение на услугата е мястото на независимата икономическа дейност на доставчика. И вече когато и доставчикът е нерегистриран по ЗДДС, пак не се начислява данък, но на друго основание. :smile1:
#6 | 21.10.2013, 19:09
Публикации: 2027 / 254
Написала съм го така за да подчертая, че когато получателят е данъчно не задължено лице, мястото на изпълнение на услугата е мястото на независимата икономическа дейност на доставчика. И вече когато и доставчикът е нерегистриран по ЗДДС, пак не се начислява данък, но на друго основание. :smile1:

 :yes3: Мисълта ми беше да не си помисли питащият, че водещото за начисляването на ДДС от негова страна е това дали клиента му  е рег. или не по ДДС .
#7 | 22.10.2013, 10:49
Публикации: 3 / 0
Много ви благодаря , явно ще се бутам между шамарите :yes3:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група