Фактуриране на рекламни материали

23.10.2013, 12:10 10118 8

23.10.2013, 12:10
Публикации: 128 / 5
Здравейте,

Наш партньор от ЕС ни превежда известна сума за "подпомагане" на рекламният ни бюджет, т.е за покриване на част от разходите за рекламни материали и услуги, свързани с негови продукти, които продаваме. Моля за съвет - българската фактура, която трябва да се издаде, с ДДС ли е или без? Рекламните материали/услуги се изработват в България и тук се раздават на клиенти, тъй като служат за дейността на фирмата. Текста на фактурата трябва да е Рекламни материали или рекламни услуги.
Много благодаря!
#1 | 23.10.2013, 14:32
Публикации: 232 / 5
Според мен сделката е ВОД, съответно фактурата трябва да е без ддс най - общо казано :smile1:
#2 | 23.10.2013, 16:04
Публикации: 128 / 5
Да, но не изнасяме, а фактурираме материали и услуги, на които сме ползвали ДДС-то в България. С две думи оправдаваме средствата, които сме получили от тях. Това ме притеснява!
#3 | 23.10.2013, 18:33
Публикации: 6403 / 1130
Ако павилно съм Ви разбрала, фирма от ЕС Ви превежда пари за изработката на рекламни материали, които Вие раздавате тук с цел реклама на продаваните от фирмата стоки. Т.е. рекламните материали не напускат страната.
Спаред мен правилното е да фактурирате рекламна услуга, за която не начислявате ДДС на основание чл. 86, ал. 3 (място на изпълнение извън територията на страната) във връзка с чл. 21 , ал. 2 (мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност). Имате обратно начисляване.
#4 | 24.10.2013, 09:26
Публикации: 128 / 5
Здравейте irenabrili,

Абсолютно правилно сте ме разбрали. Благодаря за компетентният отговор! Ако и аз правилно съм разбрала, правим така: Издаваме българската фактура с крайнна стойността на получената сума, не начисляваме ДДС, пишем в текста Рекламни услуги и тя трябва да отиде в дневника на продажби в колоната на ВОД? Или друга колона? Моля само да ми потвърдите, за което много, много благодаря!  :give_rose:
#5 | 24.10.2013, 09:40
Публикации: 6403 / 1130
Да, точно така :thumbup:

1. Издавате фактура без да начислявате ДДС
Примерен текст за фактура, който трябва да включите като основание за неначисляване:
Доставката не подлежи на облагане с ДДС в България, съгласно чл.86, ал.3 и във връзка с чл.21, ал.2. Обратно начисляване.
--------------------------------------------------------------------------------
The delivery is not a subject of VAT taxation in Bulgaria in accordance with art 86, par. 3 in connection to art.21, par.2. Reverse Сharge.


2. Включвате фактурата в дневник продажби в колоната за ВОД

3. Попълвате VIES декларация. Ако работите с програма и изберете ВОД, автоматично ще Ви създаде такава декларация. Ако не работите с програма, мисля, че трябва да го има в програмата на НАП, но не съм сигурна.

Успех! :smile1:
#6 | 24.10.2013, 10:10
Публикации: 258 / 8
Като ВОП и ВОД не се ли третират само доставките на стоки?
Защо услугата ще влезе в колоната за ВОД?
#7 | 24.10.2013, 10:19
Публикации: 6403 / 1130
Като ВОП и ВОД не се ли третират само доставките на стоки?
Защо услугата ще влезе в колоната за ВОД?
Прави сте. Аз съм сгрешила.
Трябва да влезе в колоната за доставки по чл. 21, ал. 2
#8 | 24.10.2013, 10:57
Публикации: 128 / 5
Много благодаря и на двете!  :air_kiss: :air_kiss:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група