Ваучери за гориво

06.11.2013, 16:53 4394 3

06.11.2013, 16:53
Публикации: 645 / 23
  Колеги фирмата получава  като бонус от наш клиент ваучери за гориво но стойност 1000.00 лева. Ръководителя ми казва ,че не трябва да ги отразявам никъде.Но аз не съм съгласна.Мисля,че те са ценни книжа и трябва да ги обвържа.Ще имам пробег на км,а няма да имам гориво.Бензиностанциите трябва да ми издадат касов бон.Според мен:при получаване на ваучерите д-т гр50 к-т гр.70.При закупуване на гориво 601/50 /парични еквиваленти/
  Ако някой е имал подобен случай моля да ми отговори.
 
#1 | 07.11.2013, 07:16
Публикации: 6403 / 1130
Побутвам темата, защото е интересна.
Какво ми прави впечатление:
1. Обикновено бонуси се предоставят от доставчиците, а тук имаме обратната ситуация. Когато бонус се предоставя от доставчика, това се документира с кредитно известие. При този случай какво следва да издаде клиента, предоставил бонуса - ДИ?
2. Като продължение на разсъждението по горния пункт - във връзка с каква сделка е предоставен бонуса? Ако не може да се обвърже с конкретна сделка, то това е по-скоро дарение, субсидия... изобщо нещо като подарък. Ако е така, то контировките на свои са коректни.
3. Ако може, дайте малко подробности какво представлява самия ваучер - от кого е издаден, какво право придобивате - за количество гориво, за отстъпка от цената? При контировките, които предлагате, ще отразите стойността на ваучерите, но как ще отразите обвързването на количествените показатели гориво-пробег? На основание фискалните бонове ли?

Дано се включат и други колеги. С общи сили все ще го измислим! :smile1:
#2 | 07.11.2013, 08:15
Публикации: 1705 / 207
Според мен:
При получаване на ваучера: 50 (пар. еквивалент) / 709
Получаване на гориво: 302 / 50 (пар. еквивалент)
Изразходване на гориво: 601/ 302

Но наистина трябва повече информация, за да не пропуснем нещо. :hmmm:
#3 | 07.11.2013, 09:48
Публикации: 645 / 23
Ние сме посредник  при извършване на дадена дейност и получаваме комисионни.А тия ваучери са за достигнати резултати ,които нашите клиенти са закупели от Петрол и ни ги предоставиха.Още не ми е даден протокол,но  трябва да  има за да мога  да взема записванията
509/709.
 Благодаря за участието и полезните отговори .
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група