Искане за прихващане

28.11.2013, 13:30 9284 4

28.11.2013, 13:30
Публикации: 962 / 103
Преди време по предписания на НАП подадох корекции на декларация 6 за 2008 г. Причината за корекциите беше, че не се засичаше с Д1 за граждански договори - за периоди от няколко месеца съм подавала д6 и съответно платежните нареждания само с месеца на плащането. Подадох корекциите като общо за годината сумата на задълженията остава същата, но има разместване по месеци - в някои месеци се увеличава, в други намалява. Сега Д1 и Д6 са ми равни, но стана каша в единната сметка, появяват се задължения за 2008 г. с лихви по-големи от задълженията, които се покриват със сумите, които превеждам за октомври 2013 г. Говорих с НАП и ме съветват да подам искане за прихващане, че само с молба за връзване на сумите не ставало. Притеснява ме кашата да не стане още по-голяма с подобно искане. Някой имал ли е подобен случай.
#1 | 29.11.2013, 08:31
Публикации: 962 / 103
Възниква ми още един въпрос. Ако с надвнесените суми за май 2008 г. искам прихващане за юни 2008 г., дали ще изчезнат от единната сметка и лихвите, които ми начислява автоматично системата към днешна дата за задължението през юни 2008, което третира като неплатено (а го води неплатено заради корекциите на декларация 6, които направих през 2013 г. като намаля май месец и със същата сума увелича юни)
#2 | 30.11.2013, 13:58
Публикации: 962 / 103
Продължавам да си пиша сама в темата. След много търсене в интеренет намерих това:

Прихващане и възстановяване на суми за данъци, задължителни осигурителни вноски и други публични вземания - Любомир Владикин, адвокат от София

"Насрещните публични дългове се погасяват в момента на реализиране на предпоставките, при който настъпва компенсацията, т.е еx tunc (с обратна сила). Ако задълженията са лихвоносни, лихвите престават да текат от този момент. Прихващането е сурогат на реалното изпълнение, тъй като в действителност няма движение на парични знаци, т.е. налице е погасяване вместо изпълнение.
С Указание № 24-00-1394 от 05.07.2004 на главния данъчен директор се прие, че с извършването на прихващане на недължимо платени данъчни задължения, такси или суми, подлежащи на възстановяване на друго основание, и насрещни изискуеми данъчни задължения или санкции, наложени от данъчен орган, двете насрещни вземания се смятат погасени до размера на по-малкото от тях от деня, в който прихващането е могло да се извърши. Погасяването настъпва по силата на данъчния акт за прихващане, но има обратно действие - от датата, на която двете вземания се срещупоставят, годни за компенсиране. След тази дата, ако в резултат на прихващането данъчното задължение е погасено изцяло, не следва да се начислява лихва."

Като чета това си правя изводът, че сега като подам искане за прихващане с надвднесените суми от май 2008 да се покрият задължения за юни 2008 г., трябва да отпаднат лихвите, които ми фигурират в единната сметка от 2008 до 2013, защото двете задължения на практика се срещупоставят през юни 2008, а не в момента на подаване на искането за прихващане. Така ли е?
#3 | 30.11.2013, 18:32
Публикации: 6403 / 1130
Това ще се разбере еднозначно когато Ви връчат акта за прихващане.
Аз не мога да определя датата на прихващане като 30.06.2008, например, само въз основа на този текст - "датата, на която двете вземания се срещупоставят, годни за компенсиране" :hmmm:
#4 | 30.11.2013, 18:54
Публикации: 962 / 103
Благодаря за изказаното мнение. Като получа акта ще споделя как го тълкуват от НАП ако може да бъде полезно и на друг.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група