Отчитане на средства за лечение(операция) на работник

09.12.2013, 16:20 7100 3

09.12.2013, 16:20
Публикации: 3 / 0
Здравейте,

Във фирмата (ЕООД) имаме назначен работник по 2-ри трудов договор на 4 часа. През 2012 г. лицето е оперирано поради "Злокачествено новообразувание на простата". На 08.05.2013 г. по ТЕЛК решение лицето получава 80 % с право на работа и срока на определения % е 2 години(1.05.2015 г.). На 05.11.2013 г. е приет по спешност с болницата и се установя, че лицето има разсейки от операцията през 2012 г. и се налага да бъде опериран отново с разликата, че операцията не минава през здравна каса и е за сметка на лицето. Сумата на операцията е 6120 лв., която работника не може да заплати. За огромна радост собственикът на фирмата решава да поеме разноските за операцията. Болницата издава фактура на фирмата, а ние превеждаме парите по банков път по сметката на болницата.

Въпросът ми е: Как трябва да отразим платената сума, така че счетоводно отразеният разход да бъде признат за данъчни цели?


Благодаря!
#1 | 09.12.2013, 20:19
Публикации: 4400 / 737
Предполагам с медицински документи, диагнози, фактура от болницата...
По спомени от едно време върху разходите за лечение не се дължат данъци и осигуровки, но проверете пак как е сега.
СБКО-то не е много тачено в реалния сектор, но може би не е лоша идея да се формира някакъв фонд за СБКО, да се направи общо събрание, на което работниците да приемат решение, че фондът ще се използва за лечение на колегата им. Но сигурно може да мине и без това, не знам, просто аз като бюджетар съм действал така.
#2 | 10.12.2013, 10:07
Публикации: 3 / 0
Мисля, че при Вас нещата са малко по-различни, но благодаря да идеята. Ще прочета нещо да този фонд. Моята идея е, ако го пратя разходи за дарение чл. 31, ал.1, т.8 от ЗКПО и приложа ТЕЛК решението + всички документи от операцията към фактурата от болницата, дали това е  достатъчно достоверно пред данъчните за да го признаят за дарение.
#3 | 10.12.2013, 12:03
Публикации: 1884 / 384
Чл. 24. (1) Облагаемият доход от трудови правоотношения е трудовото възнаграждение и всички други плащания в пари и/или в натура от работодателя или за сметка на работодателя, с изключение на доходите, посочени в ал. 2.
(2) В облагаемия доход от трудови правоотношения не се включват:
.......................
10. еднократните помощи за лечение, предоставени от работодателя за сметка на социалните разходи - до стойността на лечението.

Относно идеята ви за дарение няма как да стане, вие не дарявате на болницата средства, нямате документ за дарение, вие плащате лечение на ваш работник.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група