Придобита сграда без разходи за строителство

17.01.2014, 14:54 5439 5

17.01.2014, 14:54
Публикации: 309 / 37
Имам нотариален акт на фирмата за придобита сграда-жилище за собствениците. Къщата е на фирмата, защото и земята е на фирмата /собствениците са чужденци/ и всички строителни книжа са извадени на фирмата.
Проблемът е, че нямам никакъв документ за строителството. И няма и да имам.
Нямам представа как адвоката е успял да извади този нотариален акт. Имам данъчна оценка в нотариалния акт.
За тази къща няма да начислявам амортизации, няма да отчитам никакви разходи и няма да позвам ДК за ток, вода и др.
Смятам да заведа къщата по данъчна стойност.

Въпроса ми е:
При завеждането коя сметка да кредитирам. Мислех за Извънреден приход, но ме гризат съмнения. Защо да се плаща данък печалба на тази стойност, след като няма да се отчитат разходи, т.е. тя не се ползва за дейността.
Мислех вариант за 203-Сгради/493-Разчети със собственици, но така натоварвам сметката на собственика.

Моля, ако някой е имал подобен случай - да сподели.
#1 | 17.01.2014, 16:36
Публикации: 6403 / 1130
А какво е отразено в НА като начин на придобиване - например "заплатен"?
#2 | 17.01.2014, 16:51
Публикации: 309 / 37
преписвам дословно от НА:
"на основание извършено строителство в собствен на дружеството урегулиран поземлен имот въз основа на одобрени строителни книжа"

реално фирмата е ползвала друга фирма за строителството, но няма да получи никакъв документ /нищо, че имат договор-и той няма да види бял свят/
#3 | 17.01.2014, 17:00
Публикации: 6403 / 1130
Излиза, че по документи има едно строителство, извършено без всякакви разходи. Възникнала по такъв магически начин, сграда си е чист приход.
#4 | 17.01.2014, 17:49
Публикации: 309 / 37
Да, така излиза.
Изобщо не ми се иска да отчитам приход, затова търся някакъв начин за измъкване.
Мислих си да го отчета като Приходи за бъдещи периоди, да начислявам амортизации-само счетоводни, да увелича с тях финансовия резултат и с размера им да признавам приход за годината. Резултата е същия, само че разсрочвам прихода за 25г.напред. А не сега накуп да се плати данъка.
#5 | 20.01.2014, 12:19
Публикации: 309 / 37
Побутвам темата.
Има ли някой мнение за идеята ми в последния пост от 17.01.?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група