Осигуровки

20.01.2014, 16:17 7882 8

20.01.2014, 16:17
Публикации: 3 / 0
Моята фирма тепарва започва работа. Занимавам се по една младежка програма.

Аз съм собственик на фирмата и искам да започна да се самоосигурявам. Приятелят ми иска да го наема фиктивно на работа във фирмата на заплата от 360 лв. Купихме трудова книжка, изкарах декларации.
Искам да ви попиам къде се регистрира трудовият договор, и кави платежни с осигуровки трябва да му издам. И нали мога да продължавам да се самоосигурявам.

Благодаря
#1 | 20.01.2014, 16:19
Публикации: 6682 / 662
А ще можете ли да се справите с всичко? Нито дума за счетоводител.
#2 | 20.01.2014, 16:20
Публикации: 5497 / 371
От въпросите Ви разбирам, че никак не сте наясно с материята.
Моят съвет е поне да направите консултация със счетоводител, защото не е само регистрацията на договорът, и плащането на осигуровки. Ежемесечно се подават и декларации. Освен това не винаги осигуровките са върху сумата на заплатата..........
#3 | 20.01.2014, 16:23
Публикации: 962 / 103
Да напомня и за взаимоотношенията, които ще възникнат с други институции - например щом имате служители ще трябва договор със служба по трудова медицина, което разбира се се заплаща. И разни декларации ежегодно се подават в Инспекцията по труда.
#4 | 20.01.2014, 16:26
Публикации: 3 / 0
така е, нищо не разбирам. Сега тепарва ми се случват тези неща. Надявам се до 2 месеца да мога да плащам на счетоводител за всичко това. Това ми непосилно сега, понеже гледам че обслужването на месец е около 100 лв. Не че ца много, но на този етап немога да си го позволя. Затова пиша тук, ако някой може да ми помогне. Апак ако не здраве да е.
#5 | 20.01.2014, 16:28
Публикации: 5497 / 371
Поне за една консултация отделете пари! Ако не искате в по-късен етап да имате проблеми и глоби

#6 | 20.01.2014, 16:39
Публикации: 962 / 103
Като за начало трябва да регистрирате договора в НАП - в тридневен срок от датата на сключване. Попълвате и подавате една бланка, наречена Уведомление по чл.62 ал.5 от Кодекса на труда, заедно с Придружително писмо. Можете да си ги изтеглите от сайта на НАП от този линк, най-отдолу са -
http://www.nap.bg/page?id=159
Ако попълните всичко коректно и го приемат в НАП, ще Ви дадат една справка. На нея трябва да се подпише работника и едва след това може да почне работа. Тоест, ако датата на сключване на договора е днес, в него трябва да пише, че ще започне работа не днес, а считано от по-нататъшна дата (ще я напишете конктретно коя е), но така че да има време първо да подадете документите в НАП.

Да допълня, че в уведомлението едни кодове ще трябва да попълните, тях можете да ги разгледате от http://www.kik-info.com/useful_info/nkpd2011/ и тук http://www.kik-info.com/useful_info/kid2008.php и да определите кой точно се отнася за Вас.

И се присъединявам към колегите, че материята е сложна и без счетоводител рискувате солени глоби.
#7 | 20.01.2014, 16:48
Публикации: 962 / 103
Рискувате и някой във форума да Ви подведе с грешна информация, в това число визирам и себе си - разбира се няма да е нарочно, но понякога се получава от неправилно поставен въпрос или друго.
#8 | 20.01.2014, 16:49
Публикации: 3 / 0
благодаря ви много
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група