Отписване вземания

22.01.2014, 10:54 3868 2
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

22.01.2014, 10:54
Публикации: 99 / 0
Моля за отговор на следния въпрос-имам несъбираемо вземане от 2002 г.,което искам да отпиша в 2014 година.Мога ли да го отпиша или не?Искам да попитам и също така в 2014 година кои задължения и вземания отписваме-за 2007 г. или за 2008 година.Благодаря предварително.
#1 | 22.01.2014, 11:06
Публикации: 6317 / 1026
С промяната в текста на чл. 37 от ЗКПО, в сила от 01.01.2014 г., се дава възможност да се отписват вземания за които е изтекъл давностният срок, възникнали най-рано преди 5 години за вземанията с петгодишна давност или 3 год за вземанията с тригодишна давност.

По втория въпрос, давността за вземания и задължения по търговски взаимоотношения започва да тече от момента, в който вземането/задължението е станало изискуемо. Този момент, обикновено се отъждествява с датата на фактурата. В този смисъл, днес, на 22.01.2014, можем да отпишем вземания от преди 22.01.2009 г. :smile1:
#2 | 27.01.2014, 09:02
Публикации: 19 / 0
Пак във връзка с отписването на вземания по фактури от 2008г. се чудя,дали сега при приключването на 2013г- трябва да ги отпиша или в следваща година.Чуденката идва от следното.Фактурите са издадени през 2007 и 2008г. от ЕТ"Иван", и не са платени.Обаче Иван умира през 2010г. и неговото ЕТ,заедно със всички задължения и вземания  е наследено от ЕТ"Пенка"-съпругата му.Всички документи по прехвърлянето в АВ са през 2011г.Та кога изтичат 5-те години за отписването на тези вземания във фирмата на ЕТ"Пенка",за да са и данъчно признати?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове