Данък за възнаграждение по ДУК на физ. лице от ЕС

22.01.2014, 17:10 8484 5

22.01.2014, 17:10
Публикации: 6 / 0
Здравейте,
Физическо лице от Гърция е едноличен собственик на капитала на българско дружество. Има ДУК с определено възнаграждение. Извършва всички сделки от Гърция, по телефона и чрез интернет. В Гърция е назначен на работа по трудови правоотношения. Предоставил ни е А1 от тяхната данъчна администрация.
Миналият месец му беше преведено по сметка първото възнаграждение по ДУК.
Тъй като е осигурен в Гърция, като наето лице, осигуровки мисля, че не трябва да му внасяме. Ще му внесем само окончателен данък до края на януари и ще подадем декларация по чл. 55 от ЗДДФЛ.
Правилно ли разсъждавам?
И ако е така, после удостоверение по чл.58 от ЗДДФЛ ли трябва да се вземе от НАП, за да си приспадне удържания данък.
Моля да ме посъветвате и да ми кажете, дали вървя в правилната посока!
Благодаря предварително!
#1 | 22.01.2014, 17:31
Публикации: 251 / 8
Здравейте,

прикачам едно Разяснение на НАП. Надявам се да Ви е от полза.
#2 | 22.01.2014, 20:34
Публикации: 6 / 0
Благодаря!
Само не ми стана ясно, дали се подава декларация по чл. 55 от ЗДДФЛ на тримесечие, или се подава декларация 1 и 6. И трябва ли да му взимаме удостоверение за удържан данък от НАП?
#3 | 23.01.2014, 09:28
Публикации: 251 / 8
Здравейте,

Съгл. т.26  буква "з" от параграф 1 на ДР на ЗДДФЛ и изменение в сила от 01.01.2014 г. доходите по ДУК с чуждестранни лица вече не са трудови. Би следвало да е декларацията по чл. 55, но нека и друго колеги се включат.

Що се отнася до удостоверението от НАП за удържания данък, сигурно ще му е необходимо, за да не плати данък за този доход в страната, където се облага.
#4 | 23.01.2014, 09:52
Публикации: 6 / 0
Това означава ли, че възнагражденията по ДУК на чуждестранно лице се облагат само с ДДФЛ 10 %? Осигуровки не се дължат, нали?
#5 | 23.01.2014, 10:18
Публикации: 6 / 0
Създаден е нов член в ЗДДФЛ от 2014 година:
Чл. 73а. (1) Предприятията и самоосигуряващите се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване – платци на доходи, предоставят на Националната агенция за приходите информация за доходите от наем или друго възмездно предоставяне за ползване на недвижимо имущество, както и за доходите по чл. 37, ал. 1, т. 9, начислени и/или изплатени в полза на физически лица, местни на друга държава – членка на Европейския съюз. Информацията се предоставя веднъж годишно с декларацията по чл. 55, ал. 1, подавана за четвъртото тримесечие на годината.
Доколкото успях да разбера осигуровки не се дължат. Ако не е така, поправете ме.
Само незнам за възнаграждението, получено декември 2013 г декларация по чл.55 ли трябва да се подаде.
Моля за коментари!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група