Сделка с място на изпълнение извън територията на страната

24.01.2014, 12:02 10230 6

24.01.2014, 12:02
Публикации: 54 / 0
Здравейте!
Регистрирани сме по ДДС в България.
Доставчик, регистриран във Великобритания ни доставя стоки, но стоките тръгват от Румъния с условие на доставката DDP Гърция.
Ние продаваме тази стока направо на гръцки клиент, регистриран по ДДС в Гърция.
Стоките ще минат през България, но транзитно веднага за Гърция. Транспортът е нает от доставчика. Ще имаме ЧМР от Румъния до Гърция. Ще имаме и потвърждение от Гърците, че стоката е получена в Гърция.

Не се получава и тристранна, защото доставчикът не е регистриран в Румъния, от където тръгва стоката.
Как да си оформим сделките. Нямам ВОП. Доставчиците ще ни пуснат инвойсът с ВОП, но за нас това не е ВОП. Трябва ли да съставяме протокол за ВОП?

За фактурата към гръцкия клиент мисля, че основанието трябва да е сделка с място, извън територията на страната.

Но съм много объркана. Може ли да ми помогнете?
#1 | 24.01.2014, 14:08
Публикации: 251 / 8
Вижте дали това няма да Ви е полезно. Може би става въпрос за транзитна продажба.

http://ezines.zakonnik.net/2009/viewzine.php?id=7672
#2 | 24.01.2014, 16:00
Публикации: 54 / 0
Airini , благодаря за материала. Но там се намесва и трета страна.

Аз първоначално мислех, че ще е тристранна операция. Но се оказа, че доставчикът ни не е регистриран в Румъния, а в Великобритания. Стоката обаче тръгва от Румъния. Това съвсем ме обърка, защото при тристранната стоката трябва да тръгне от страна, където е регистриран доставчика.

За ф-рата, която трябва да издадем към гърците ще е с място на изпълнение извън територията на страната, съгл. чл. 69 от ЗДДС.
За първата доставка обаче не съм сигурна как трябва да декларирам. Те сигурно ще я покажат във ВИЕС. А за мен не е ВОП...



#3 | 24.01.2014, 16:50
Публикации: 20 / 2
А замисляли ли сте се, че трябва да се регистрирате в Руминия, там имате ВОП и след това ВОД до Гърия?
#4 | 25.01.2014, 09:31
Публикации: 54 / 0
Стоката тръгва от румънски завод/както ми обясниха/. Доставчикът с GB VAT ни ги фактурира с доставка DDP Гърция, а стоките тръгват от Румъния. ЧМР ще е с място на товарене Румъния и място на разтоварване Гърция. Транспорта е включен в цената и го организира доставчикът.
Защо да имам ВОП в Румъния?




#5 | 25.01.2014, 10:28
Публикации: 6403 / 1130
Дали все пак не е тристранна операция? :hmmm:
И трите фирми са регистрирани по ДДС в три различни държави-членки. Когато ангричаните Ви прехвърлят стоката от Румъния те вече са придобили собствеността върху нея. Техен проблем е ДДС при придобиването на стоката.
Вие категорично нямате ВОП, защото транспорта на стоката не приключва в България.
#6 | 25.01.2014, 11:59
Публикации: 54 / 0
Аз също си мислех, че е тристранна, но при тристранните категорично е казано, че доставчикът е регистриран в страната, от където тръгва стоката...
А пък тези нямат румънски ват номер...

Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група